EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Počet Rusov na Kryme sa zdvojnásobil, Ukrajina má strach

Počet Rusov na Kryme sa zdvojnásobil, Ukrajina má strach

vojaci
PHOTO: Ilustračné Flickr.

SEVASTOPOĽ – Ukrajinská štátna pohraničná služba potvrdila, že na Kryme je aktuálne 30 000 ruských vojakov. Ukrajinské jednotky očakávajú útok ako následok štvrtkového rozhodnutia miestneho parlamentu o pripojení polostrova k Ruskej federácii, píše ukrajinský denník Kyjev Post.

Desaťtisíce ľudí na Červenom námestí

Podľa agentúry AFP pred moskovským Kremľom zhruba 65-tisíc demonštrantov vyjadruje podporu proruským predstaviteľom na Kryme. Zhromaždenie vyfotil reportér BBC.

Riaditelia ukrajinských televízií požadujú objektivitu

Ukrajinské celoštátne televízie vysielajú pod rovnakým logom – ukrajinskou vlajkou – a s rovnakým sloganom Jednotná krajina, ktorý je na obrazovkách zobrazený v ukrajinčine i v ruštine, píše britský denník The Guardian.

Ukrajina nedokáže zaplatiť všetok plyn za február

Ukrajina podľa ruského Gazpromu nedodržala lehotu, v ktorej mala zaplatiť za februárové dodávky plynu. Celkové nedoplatky dosiahli podľa generálneho riaditeľa Gazpromu Alexeja Millera takmer 2 miliardy dolárov.

Merkelová, Tymošenková, Kličko

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a dve najvýraznejšie tváre súčasnej ukrajinskej politiky sa stretli v írskom Dubline. Fotografia sa objavila na sociálnej sieti twitter.

Ukrajina ruší cvičenie svojich jednotiek v Rusku

Ukrajinské ministerstvo obrany zrušilo bilaterálne dohody o vojenských cvičeniach svojich jednotiek v Rusku. Zároveň povolalo 26 ukrajinských vojakov, ktorí študujú na ruských vojenských akadémiách, domov.

Slovensko-ukrajinská hranica je uzavretá

Na hraničnom prechode v Ubli prestali colníci púšťať cestujúcich do colného priestoru Ukrajiny. Ide o nové pravidlo, ktoré bolo v krajine zavedené. Hranicu blokujú civilisti.

Viac..  Europoslanec Mikolášik ponúka dobrovoľníkom finančnú podporu na projekty

Rusko sa stalo nepredvídateľným hráčom

“Ruský vpád na Krym bude mať negatívne dôsledky,” píše ruský listVedomosti. Moskva vyvíja nátlak na Ukrajinu k čo najrýchlejšiemu členstvu v Európskej únii a v NATO.

Ukrajina bude patriť Rusom

Horná komora ruského parlamentu podporí pripojenie Krymu k Ruskej federácii. Predseda krymského parlamentu uviedol, že “cieľom je pripojiť k Rusku celú Ukrajinu.” Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Amerika posiela ďalšie stíhačky

Spojené štáty vyšlú ďalších šesť stíhačiek F-15 a jedno lietadlo určené na doplnenie paliva iných lietadiel vo vzduchu KC-135 do Litvy, kde pomôžu strážiť vzdušný priestor baltských štátov.

Ďalší pokus pozorovateľov OBSE nevyšiel

Misii OBSE sa ani dnes nepodarilo preniknúť na Krym, na jednej z prístupových ciest pozorovateľov zastavila hliadka neoznačených ozbrojencov. Správa sa objavila na sociálnej sieti twitter.

Účasť na paralympiáde odrieklo viacero politikov

Vyhrotená situácia na Kryme sa dotýka i paralympiády v Soči. Účasť na hrách odrieklo niekoľko politických reprezentácií na čele s USA a Veľkou Britániou. Nedorazia ani naši českí susedia.

Pravý sektor nevylúčil vojnu

Radikálne pravicový Pravý sektor, ktorého vodca Dmitrij Jaroš bude kandidovať na prezidenta, nevylučuje vojnu na Kryme a svoju účasť v prípade konfliktu, píše denník Kyjev Post.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …