Horí vám dom? Zariadenie s 5G privolá hasičov za vás

horiaci dom
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Bez mobilného telefónu či počítača si svoj život dokáže predstaviť už len málokto z nás. Byť on-line je v súčasnosti také prirodzené, ako to, že si ráno umyjeme zuby. Túto teóriu potvrdzuje aj Európska únia, ktorá do roku 2020 predpovedá až 30-násobný nárast používateľov internetu. Môžu za to hlavne smartphony a čoraz populárnejšie tablety, ktoré pre úplné využitie vyžadujú efektívnejší spôsob dátovej prevádzky.

Sieť 5G nie je iba sen. Hoci ide momentálne o hudbu budúcnosti, nová technológia by mala byť rýchlejšia a komunikácia jednoduchšia. Pôjde najmä o bezdrôtovú infraštruktúru, ktorá so sebou prinesie nové funkcie a aplikácie s vysokou sociálnou i ekonomickou hodnotou. Svoje uplatnenie nájde všade – od domácností, cestovanie až po zábavu.

Vďaka 5G  môžete mať svoj domov stále pod kontrolou. Inteligentné zariadenia s týmto pripojením dokáže v prípade požiaru zaslať informácie, ktoré privolajú hasičov i bez vášho pričinenia. S okolitým svetom budú už čoskoro môcť komunikovať aj automobily. Ak vonku práve prší a vy sa vlečiete za nákladiakom, môžete sa pripojiť na jeho fotoaparát a získať tak jeho pohľad na cestu. Nielen, že to zlepšuje komfort, ale aj bezpečnosť jazdy za volantom.

Viac..  Štátny tajomník Martin Klus sa ospravedlnil občanom pre nefungujúcu aplikáciu

Na svoje si isto prídu aj milovníci veľkých športových podujatí. Predstavte si, že sledujete zápas na futbalovom štadióne a okolo vás je 50-tisíc ľudí. Keď váš telefón disponuje 5G, môžete si prehrať obľúbené momenty z hry znova a znova, čo dnešné telefóny kvôli nestabilnej Wi-fi ešte nedokážu. Tieto problémy budú už onedlho minulosťou aj vďaka štedrej podpore EÚ, ktorá na vývoj inovácií prispeje sumou 700 miliónov eur.

O ruz

Avatar

Odporúčame pozrieť

Johnson

Johnson pozval Putina na online summit o vývoji vakcíny proti Covid-19

Britský premiér pozval Vladimíra Putina na online summit, na ktorom sa chcú rozprávať o vývoji …