juncker
Jean-Claude Juncker (vľavo) a José Manuel Barroso. PHOTO: Credit © European Union, 2014

Figeľ je spokojný, kandidátom EĽS na predsedu Európskej komisie sa stal Jean-Claude Juncker

juncker
Jean-Claude Juncker (vľavo) a José Manuel Barroso.
PHOTO: Credit © European Union, 2014

Za kandidáta EĽS na post predsedu Európskej komisie bol z dvojice Michel Barnier (Francúzsko) a Jean-Claude Juncker (Luxembursko) zvolený  bývalý  dlhoročný luxemburský premiér a  bývalý predseda skupiny krajín Eurozóny.

Predseda KDH Ján Figeľ víťazovi krátko po zvolení zagratuloval. Jean-Claude Juncker predsedovi KDH poďakoval za osobnú podporu jeho kandidatúry a tiež za podporu KDH. Ján Figeľ považuje zvolenie J. C. Junckera za výrazný signál pred nastávajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. “Ide o skúseného, kompetentného a rozvážneho politika, ktorý v zložitých politických situáciách dokázal, že rozumie predovšetkým ekonomickým problémom. Ich riešenie je základnou podmienkou pre sociálnu stabilitu a prosperitu v EÚ,” hovorí Ján Figeľ, predseda KDH.

Kresťanskí demokrati predložili v príprave na kongres aj jednu z rezolúcií pod názvom „Čo je dobré pre rodinu, je dobré pre Európu“. Jej cieľom je podpora a ochrana rodiny. Na kongrese sa o uvedenej rezolúcii nakoniec z rozhodnutia KDH nehlasovalo, keďže výsledok hlasovania sa javil ako neistý. Vedenie EĽS však podporilo myšlienku, aby sa o rezolúcii ďalej diskutovalo a aby bola prijatá na rokovaní politického zhromaždenia.

Veľmi pozitívne bolo prijaté vystúpenie predsedu UDARu Vytalija Klička a z väzenia prepustenej a na invalidnom vozíku sediacej bývalej premiérky Ukrajiny Júlie Tymošenkovej. Poďakovali za všetku podporu zápasu Ukrajiny o slobodu a demokraciu zo strany EĽS. Zdôraznila nebezpečenstvo plynúce zo súčasnej vojenskej agresie zo strany Ruskej federácie (RF) a vyzvala EÚ na pomoc pri vyžadovaní dôsledného plnenia medzinárodných dohôd.

Viac..  V. Remišová: Riešenie dopadov migračnej krízy na samosprávy – 127 miliónov eur z eurofondov

Predseda KDH sa počas kongresu stretol aj s Pavalom Severyncom, predsedom strany Bieloruských kresťanských demokratov (BKD), ktorý bol iba nedávno prepustený z temer tri roky trvajúceho pobytu v pracovnom tábore. Ján Figeľ podnikol viacero krokov na jeho prepustenie a preto mal veľkú radosť zo stretnutia: “Veľmi sa teším, že sme sa v Dubline mohli stretnúť. Nesmieme nikdy zabúdať na ľudí, ktorí trpia pre svoje politické presvedčenie, pre svedomie a zápas za slobodu!“

Počas rozhovoru Ján Figeľ potvrdil, že KDH bude BKD aj naďalej pomáhať; v najbližšom období tým, že v apríli t.r. príjme delegáciu tejto strany vedenú Pavalom Sieveryncom v Bratislave. KDH taktiež silno podporuje skoré prijatie BKD do EĽS.

Na kongrese v Dubline boli prítomní aj prví šiesti kandidáti KDH pre voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa na Slovensku budú konať 24. mája 2014: europoslankyňa  Anna Záborská (líderka kandidátky), europoslanec Miroslav  Mikolášik, podpredseda KDH Ján Hudacký, ďalej Andrej Klapica, Martin Dilong a Radovan Gonžúr.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

figel

Ján Figeľ poslal vláde list kvôli zákazu verejných bohoslužieb. Obrátil sa aj na Európsky súd pre ľudské práva. Prečítajte si celé znenie

Vážený pán premiér, vážení členovia vlády SR, obraciam sa na Vás s odvahou a s …

Consent choices