Domov / MOTORIZMUS / Európska komisia chce posielať vodičov častejšie na STK-čky, europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová je proti

Európska komisia chce posielať vodičov častejšie na STK-čky, europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová je proti

stk
STK. PHOTO: Flickr.

Pravidelné kontroly vozidiel by mali byť hlavným nástrojom pre zaistenie ich dobrého technického stavu. Európska komisia (EK) opätovne prichádza s upraveným návrhom nariadenia, ktoré sa snaží o harmonizáciu pravidiel v tejto oblasti. Jeho súčasťou je aj zvýšená frekvencia technických kontrol pre vozidlá staršie ako 6 rokov, prípadne s počtom najazdených kilometrov vyšším ako 160 000. Návrhom sa zaoberajú poslanci počas prebiehajúceho plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP).

Európska komisia pri predkladaní návrhu argumentuje predovšetkým snahou o zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky a zlepšením ochrany životného prostredia.

„Tu je dôležité poukázať na to, že štúdie skúmajúce súvislosti medzi nehodami a technickými nedostatkami automobilov, neprišli k jednoznačnému záveru pokiaľ ide o vplyv častejších kontrol na bezpečnosť cestnej premávky. Sprísňovanie pravidiel ohľadom ich frekvencie, tak nie je opodstatnené,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová.

Viac..  Koniec debatám o zániku minivanov. Na trhu je o ne stále záujem

Kritérium počtu najazdených kilometrov je podľa nej rovnako potrebné prehodnotiť. „Mohlo by to viesť k ešte väčšej manipulácii s tzv. stáčaním kilometrov,“ poznamenala europoslankyňa.

Povinnosť absolvovať každoročnú technickú prehliadku staršieho vozidla by viedla k neúmernému nárastu finančných nákladov pre bežných užívateľov. Priemerný vek automobilov na Slovensku navyše stále presahuje 11 rokov.

„Ľudia by to pocítili naozaj výrazne. V súčasných ekonomicky neľahkých časoch je preto nevyhnutné takéto zmeny odložiť,“ zdôraznila Monika Flašíková Beňová. Návrh sa okrem toho zaoberá napríklad stanovením minimálnej úrovne zručností a požiadaviek na odbornú prípravu technikov, či zlepšením kvality vykonávaných kontrol a na ne používaných zariadení.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Rovnakú kvalitu potravín a výrobkov budeme pozorne sledovať

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je nová …