EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Glosa europoslanca Mikolášika: V správnej chvíli na správnom mieste
mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO: © European Union 2014

Glosa europoslanca Mikolášika: V správnej chvíli na správnom mieste

mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO: PHOTO © European Union 2014

Myslím, že to bol Albert Einstein, kto skonštatoval, že „existuje tisíc spôsobov, ako zabiť čas, ale žiadny, ako ho vzkriesiť“. Často si na neho spomeniem. Mám diplom z medicíny, atestáciu z anestéziológie, dvadsaťročnú prax z „ÁRA“ a tiež si nepomôžem, na premrhaný čas resuscitácia naozaj nezaberá. Je po ňom. Preto vsádzam na prevenciu a snažím sa ho nezabíjať.

V politike som totiž už nejaký piatok a veľmi dobre viem, kam môže viesť nebyť v správnom čase na správnom mieste. Koľko životov, koľko času a koľko peňazí môže stáť, keď nie je dosť hlasov na to povedať dobrému áno a nebezpečnému nie. Ono to síce môže vyzerať, že pri sedemsto šesťdesiatich šiestich europoslancoch sa jeden hlas stratí, najmä pri takých jasných bodoch ako bol na tejto schôdzi bod o odstránení mučenia vo svete. To medzi civilizovanými ľuďmi jednoducho nemôže neprejsť. Jeden hlas nič nenásobí a nič nedelí.

Ale takto to vyzerá len vtedy, ak sa človek pri čítaní predloženého materiálu zastavil iba pri jeho názve. Ak si neprečítal, že hovorí  nielen o mučení a krutom, neľudskom a ponižujúcom zaobchádzaní či trestaní, ale aj nanútených sobášoch a tehotenstvách. Aj som proti, aj ja odsudzujem páchateľov toho všetkého, ale v prípade nútených tehotenstiev predsa za to nemôžu pykať počaté deti.

A tak sa z bodu, ktorý vyzeral na jasnú väčšinu, stal bod, pri ktorom sa rátal každý hlas. Každý hlas upozorňujúci na to, aby bol zvolený veľmi citlivý a opatrný prístup, keďže situáciu matky nemožno riešiť nezávisle od jej splodeného dieťaťa. Každý hlas pripomínajúci, že Únia v súlade so svojimi záväzkami vyplývajúcimi z Charty nesmie propagovať činnosti vedúce k porušovaniu základného práva na život, ktoré prináleží rovnako matke ako dieťaťu.

A ak hovorím, že sa ráta každý hlas, nejde len o tých sedemstošesťdesiatšesť europoslaneckých. Dnešná doba prináša toľko výziev, že sa ráta aj každý hlas každého z päťstosedem miliónov obyvateľov Únie, ktorí môžu vyjadriť svoj názor prostredníctvom petícií. Rád by som poďakoval všetkým, ktorí to aj robia, a  ktorí sa aktívne zaujímajú o verejné dianie v Únii a svojimi podnetmi aj prostredníctvom petícií upriamujú pozornosť zákonodarcov na právne nedostatky v každodennej praxi. Táto spätná väzba od občanov má nesmierny význam pri vytváraní lepšej legislatívy v prospech ľudí. Správa o vybavovaní ich petícii bola ďalším bodom programu tohtotýždňovej plenárky.

Viac..  Eurobarometer: Členstvo v EÚ hodnotí pozitívne viac ako polovica Slovákov

Občan, ktorému veci okolo nie sú ľahostajné, sa však odmieta uspokojiť s informáciami typu jedna pani povedala…  Potrebuje mať pravdivé informácie o dianí v štáte, v ktorom žije. Preto som podporil správu, ktorá mapuje prístup verejnosti k dokumentom a pripomína inštitúciám, že neboli vytvorené samoúčelne, ale pre ľudí, pretože od nich sa odvíja ich legitimita. Verejné dianie v demokratickom a právnom štáte má prebiehať transparentne pod dohľadom občanov, aby sa predchádzalo zneužívaniu moci, korupcii, nečinnosti verejných inštitúcií a iným nežiaducim praktikám spojeným s bezdôvodným utajovaním.

Ďalším krokom k vneseniu svetla do doteraz tmavých miest je aj tento týždeň Európskym parlamentom prijatá smernica o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Ako všetci čestní občania EÚ sa teším, že Únia pristúpila k sprísneniu požiadaviek na banky, finančné inštitúcie, audítorov, účtovníkov, daňových a právnych poradcov v oblasti podozrivých finančných transferov. Podľa dostupných údajov Organizácie spojených národov sa totiž objem vypraných špinavých peňazí pohybuje okolo 330 miliárd eur ročne a predstavuje asi tri percentá svetového HDP, a okrem toho nedozerné škody spôsobené hospodárstvu štátov, a teda aj ich občanom. Zabezpečením ochrany ekonomík pred čiernou ekonomikou však ohrozenie občana nekončí.

O red

Odporúčame pozrieť

Chceš sa venovať zdravotníctvu po administratívnej stránke? Nezmeškaj svoju príležitosť stať sa asistentom Belgickej ABDA asociácie!

Asociácia  farmaceutov a nemeckých združení lekárov hľadá asistenta pre kanceláriu v Bruseli od 1. januára 2018. Čo …