EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Ivan Štefanec: Myšlienku spoločných európskych daní považujem za veľmi škodlivú
Štefanec
Ivan Štefanec, europoslanec za SDKÚ-DS. PHOTO: redakcia/IŠ.

Ivan Štefanec: Myšlienku spoločných európskych daní považujem za veľmi škodlivú

Štefanec
Ivan Štefanec, kandidát na europoslanca za SDKÚ-DS. PHOTO: redakcia/IŠ.

Podpredseda strany SDKÚ-DS, líder kandidátky do májových eurovolieb, člen Výboru pre európske záležitosti a Výboru pre financie, rozpočet a menu. V prípade úspechu bude v Európskom parlamente hájiť národné záujmy. Reč je s Ivanom Štefancom.

Nielenže ste podpredsedom SDKÚ-DS, ale zároveň ste aj členom Výboru pre európske záležitosti. Mohli by ste nám bližšie tento Výbor priblížiť?

Výbor je najdôležitejším výborom v parlamente, pretože zastáva kompetencie celej NR SR v európskych záležitostiach. Dokonca môže zmeniť aj rozhodnutie Vlády v európskych otázkach. Stalo sa to už viackrát. Napríklad v prípade možného členstva Turecka v Únii a v prípade neuznania Kosova. Je naozaj najvýznamnejším a môže zaviazať Vládu k tomu, aby zastávala príslušné stanovisko, ktoré reprezentuje Slovensko na každej Európskej rade.

Ste jedným z kandidátov na europoslanca. S akým programom idete do eurovolieb?

Predovšetkým mi záleží na tom, aby ekonomické témy boli rozoberané v Európskom parlamente. Tieto otázky sú dôležité nielen pre Slovensko, ale rovnako aj pre celú EÚ. Hoci sa Európska únia stala bezpečným miestom, takpovediac centrom mieru a nebol tu vojnový konflikt už 69 rokov, v rámci EÚ sú problémy s rastom. Jednoznačne je treba nastoliť ekonomické témy a podporiť ľudí, ktorí sú aktívni, pracovití a zároveň tvoria hodnoty. Základný program je taký, aký prezentujeme na národnej úrovni. Podporujeme aktivity, nižšie dane, nižšie odvody, pružné pracovné právo, rovnaké podmienky pre všetkých, podporujeme vzdelanie a investovanie do mladých. Tieto programové ciele, ktoré sú dlhodobo programovými prioritami SDKÚ-DS chcem prezentovať aj na európskej pôde a verím, že sa nám to podarí. Sme zároveň členmi Európskej ľudovej strany, najväčšej frakcie, čiže si myslím, že máme dostatočne silný hlas.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať do Európskeho parlamentu?

Viac..  Rozhovor s europoslankyňou Janou Žitňanskou: Štvrtý rok v Európskom parlamente

Európskou témou sa zaoberám odkedy som aktívny v politike. Je to od roku 2006, keď som sa stal členom európskeho Výboru v parlamente. Bol som aj jeho predsedom a teraz som jeho podpredsedom. Týmito ekonomickými témami by som sa chcel zaoberať na európskej pôde ešte intenzívnejšie. Preto som sa rozhodol kandidovať. Okrem toho EP má stále väčší význam, a to najmä po implementácii Lisabonskej zmluvy. Stále viac predpisov, ktoré ovplyvňujú ekonomické dianie na Slovensku sa  tvorí práve v Európskom parlamente. Preto by som rád prispel k tomu, aby celá Európa a najmä Slovensko malo taký rast, aby sme dokázali zvýšiť našu životnú úroveň. Zároveň si nemyslím, že všetko čo prichádza z vonku, by sme mali okamžite prijímať a doteraz som bol jediným poslancom, ktorý presadil v NR SR cez európsky výbor takzvané odôvodnené stanoviská k európskym smerniciam. Chcem takto aktívne pracovať aj naďalej.

Čo považujete za váš najväčší ciel v prípade, že sa dostanete do Európskeho parlamentu?

Chcel by som, aby sme si zachovali daňovú suverenitu v oblasti priamych daní. Je dôležité, aby sme povedali, kde európska integrácia bude pokračovať a na druhej strane by sme si mali zachovať rozhodovanie na národnej úrovni. To je jeden z mojich cieľov. Zachovanie suverenity priamych daní, a aby si na národnej úrovni  mohli príslušné vlády rozhodovať o výške daní vo vlastnom štáte. Osobne považujem myšlienku spoločných európskych daní a rovnakých daní pre všetkých za veľmi škodlivú. Pre Európu je dôležité, aby tu bola súťaž, zdravá možnosť výberu, a to nás môže posunúť dopredu.

Na čo sa najviac tešíte?

O hag

Odporúčame pozrieť

mikolasik

Miroslav Mikolášik: EÚ je závislá od ruského plynu, reverzný tok je nevyhnutný

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU http://bit.ly/videoblogy Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Vladimír Maňka: …