EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Krym chce pripojenie k Rusku, Moskvu prosí o pomoc

Krym chce pripojenie k Rusku, Moskvu prosí o pomoc

krym
PHOTO: Flickr.

KYJEV/SIMFEROPOL – Výsledky včerajšieho referenda potvrdili vôľu obyvateľstva. To chce patriť k Ruskej federácii. Vyjadrilo sa tak 96,7 percenta voličov. Rusko aj naďalej Krym podporuje. Krym na výsledky referenda pohotovo reagoval.

Nezávislosť Krymu

Krymský parlament dnes vyhlásil nezávislý zvrchovaný štát s názvom Krymská republika. Zároveň požiadal o vstup do Ruskej federácie ako jej nový subjekt, čím naplnil len to, čo včera obyvatelia deklarovali v referende. V hlasovaní sa drvivá väčšina ruskojazyčného ukrajinského polostrova vyjadrila za pripojenie k Rusku.

V parlamente za rezolúciu “O nezávislosti Krymu” hlasovalo 85 zo 100 poslancov. V rezolúcii sa píše, že parlament sa obracia na Ruskú federáciu s návrhom prijať Krymskú republiku do Ruskej federácie ako nový subjekt so štatútom republiky. Obdobnú rezolúciu už schválilo mesto Sevastopol, ktoré má v rámci Krymu formálne zvláštny status.

Viac..  Cezhraničná nákladná doprava: Europoslanci zamietli pozmeňujúce návrhy k predloženej legislatíve

Nová Štátna rada Krymskej republiky

Podľa šéfa parlamentu Vladimira Konstatinova budú rozpustené jednotky ukrajinskej armády nachádzajúce sa na polostrove. Viac ako 500 vojakov už opustilo svoje stanovištia v Sevastopole a upriamili pozornosť na demonštrantov v mestách. Krymské úrady vraj budú zaisťovať ich životné potreby najbližšie tri mesiace.

Krymský parlament dnes schválil aj zmenu svojho mena, ktoré bude Štátna rada Krymskej republiky. Poslanci tiež schválili výzvu OSN a zaslali žiadosť o uznanie všetkým štátom sveta.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …