EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Putin schválil návrh zmluvy o pripojení Krymu k Rusku

Putin schválil návrh zmluvy o pripojení Krymu k Rusku

putin
Vladimír Putin, ruský prezident. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Ruský prezident Vladimír Putin schválil bávrh zmluvy o pripojení Krymu k Rusku. Oznámil to v utorok Kremeľ. Informácia bola zverejnená niekoľko hodín pred Putinovom prejave o vývoji na Kryme, ktorý je ohlásený na 15:00 moskovského času (12:00 SEČ). Podľa niektorých špekulácií by zmluva mohla byť podpísaná práve pri tejto príležitosti.

 

Putin sa prihovorí Rade federácie aj vláde

Ruský prezident bude hovoriť pred členmi oboch komôr ruského parlamentu a vlády. Niektoré neoficiálne zdroje tvrdia, že pri tomto zasadaní v slávnostnej kremeľskej Georgijevskej sále bude podpísaná zmluva s krymskými predstaviteľmi o pripojení doposiaľ ukrajinského polostrova k Rusku. Obdobný dokument by sa mal týkať aj krymského prístavu Sevastopol, ktorý si chce udržať svoj zvláštny status.

Viac..  Europoslanci: Slovenská spoločnosť, demokracia a atribúty právneho štátu sú veľmi silné

Podľa správy tlačového oddelenia Kremľu ruský prezident oficiálne informoval Radu federácie (horná komora ruského parlamentu), Štátnu dumu (dolná komora) a ruskú vládu o návrhoch krymského parlamentu a zastupiteľského zboru Sevastopolu o prijatí Krymu vrátane Sevastopolu do Ruskej federácie a teda o vytvorení nových subjektov v rámci Ruska. Toto oznámenie je ďalším procedurálnym krokom na ceste k pričleneniu Krymského polostrova k Rusku.

Západ referendum odmieta

Moskva svoj postup opiera o nedeľné referendum na Kryme, pri ktorom viac ako 96 % hlasujúcich podporilo zámer spojiť sa s Ruskom. Referendum na polostrove, ktorý od začiatku mesiaca de facto okupujú ruskí vojaci, Kyjev a západné krajiny neuznávajú.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …