EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / Elektronické zdravotníctvo v EÚ je stále iba v plienkach. Na eHealth si lekári stále zvykajú

Elektronické zdravotníctvo v EÚ je stále iba v plienkach. Na eHealth si lekári stále zvykajú

ehealth
PHOTO: Flickr.

Len 9 % nemocníc ponúka pacientom možnosť monitorovania ich zdravia na diaľku, čím by sa znížila potreba pobytu v nemocnici, a tým by sa zvýšila bezpečnosť nezávislého života. Menej ako 10 % všeobecných lekárov vykonáva online konzultácie s pacientmi a menej ako 16 % vykonáva online konzultácie s inými zdravotníckymi odborníkmi.

„Európa čelí v dôsledku starnutia obyvateľstva nedostatkom v oblasti zdravotnej starostlivosti. Prostredníctvom čo najlepšieho využívania digitálnych technológií môžeme znížiť náklady, znovu zlepšiť pozíciu pacientov, zefektívniť zdravotnú starostlivosť a pomôcť európskym občanom, aby zohrávali aktívnu úlohu v spoločnosti dlhšie. Musíme držať krok s vývojom v spoločnosti“, vyjadrila sa Neelie Kroesová.

Podľa dvoch prieskumov v nemocniciach s akútnou starostlivosťou (nemocnice určené na krátkodobé zdravotné alebo chirurgické ošetrenie a starostlivosť) a medzi všeobecnými lekármi v Európe sa eHealth začína používať intenzívnejšie: v roku 2013 použilo nástroje eHealth 60 % všeobecných lekárov, čo predstavuje od roku 2007 nárast vo výške 50 %. Je však potrebné urobiť oveľa viac.

Hlavné zistenia prieskumov:

Krajinami najviac využívajúcimi elektronické zdravotníctvo (#eHealth uptake ) v nemocniciach sú Dánsko (66 %), Estónsko (63 %), Švédsko a Fínsko (v oboch krajinách po 62 %). Úplné profily krajín nájdete tu

Služby eHealth sa ešte vždy v prevažnej miere používajú na tradičné zaznamenávanie a podávanie správ, a nie na klinické účely, ako sú konzultácie online (iba 10 % všeobecných lekárov vykonáva konzultácie online).

Pokiaľ ide o digitalizáciu zdravotných záznamov pacientov, najlepšie výsledky má Holandsko s 83,2 % digitalizácie; na druhom mieste je Dánsko (80,6 %), a na treťom mieste sa umiestnilo Spojené kráľovstvo (80,5 %).

Iba 9 % nemocníc v Európe však pacientom umožňuje online prístup k svojim vlastným zdravotným záznamom, a väčšina z nich prístup umožňuje iba čiastočne;

Viac..  Jana Žitňanská: Nikto by nenalial pohár alkoholu malému kojencovi, prečo ale bagatelizujeme keď pije budúca mamička?

Pri zavádzaní elektronického zdravotníctva nemocnice a všeobecní lekári narážajú na mnoho prekážok, a to od nedostatku interoperability až po nedostatky v rámci regulačného rámca a zdrojov.

Podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová: „Je potrebné, aby sme čo najskôr zmenili spôsob zmýšľania v odvetví zdravotnej starostlivosti. To, že šesť z desiatich všeobecných lekárov používa nástroje eHealth, znamená, že lekári s eHealth začínajú pracovať. Ale je čas, aby sa veci rozbehli! A skutočnosť, že iba 9 % nemocníc pacientom umožňuje online prístup k svojim vlastným zdravotným záznamom? To hádam nie! Želám si, aby vlády, inovátori v oblasti najmodernejších technológií, poisťovne, farmaceutické spoločnosti a nemocnice spojili svoje sily a vytvorili inovačný a nákladovo efektívny systém zdravotnej starostlivosti s väčšou kontrolou a transparentnosťou pre pacienta.“

Komisár pre zdravie Tonio Borg na túto tému dodal: “Na základe elektronického zdravotníctva možno dosiahnuť lepšiu starostlivosť o pacientov a vyššiu efektívnosť systémov zdravotníctva. Z prieskumov vyplýva, že niektoré členské štáty sú na popredných miestach, pokiaľ ide o používanie elektronického predpisovania liekov a elektronických záznamov, a pre ostatných môžu byť tieto štáty zdrojom inšpirácie. Spolieham sa na všetky členské štáty, že sa chopia možností, ktoré ponúka eHealth, a že budú v tejto súvislosti spolupracovať s našou sieťou EÚ v oblasti elektronického zdravotníctva.”

Prečo tak dlho čakáme?

Pri otázke, prečo všeobecní lekári viac nevyužívajú služby elektronického zdravotníctva, uvádzali ako dôvod nedostatočnú odmenu (79 %), nedostatočné znalosti informačných technológií (72%), nedostatok výmeny informácií medzi systémami (73 %), nedostatočný regulačný rámec v súvislosti s ochranou dôvernosti a ochranou súkromia v prípade e-mailovej komunikácie medzi lekárom a pacientom (71%).

O red

Odporúčame pozrieť

utecenci

Rakúsky minister obrany: Stále viac migrantov prevádzajú cez Slovensko

VIEDEŇ / Na balkánskej trase vznikajú nové cesty, kadiaľ prevádzači pašujú migrantov. Povedal to rakúsky minister …