Studená sprcha pre Ukrajincov. Ceny plynu sa zvýšia o 50 percent!

plyn
PHOTO: Ilustračné Flickr.

KYJEV – Ukrajina k 1. máju tohto roka zvýši ceny plynu pre domácnosti o viac ako 50 percent. Do roku 2018 majú ceny ďalej rásť podľa pevného časového plánu. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vyjadrenia predstaviteľa štátnej energetickej spoločnosti Naftohaz.

Silný odpor obyvateľov

Zvýšenie cien plynu od vlády v Kyjeve žiada Medzinárodný menový fond (MMF). Krok pravdepodobne vyvolá silný odpor obyvateľov, ktorí sú z čias bývalého Sovietskeho zväzu zvyknutí na dotované ceny energií.

Ukrajina je odhodlaná proti Rusku aj bojovať. Podľa premiéra Arsenija Jaceňuka bude jeho krajina reagovať v prípade, že ruská armáda prekročí ukrajinské hranice. Rusi v súčasnosti kontrolujú celý Krym a neustále manéverujú v bezprostrednej blízkosti hraníc.

Ukrajinci vytasia zbrane

“Zhromažďovanie ruskej armády pokračuje. Jednotky každý deň manévrujú v blízkosti našich hraníc, je to neustála provokácia,” uviedol veliteľ ukrajinskej pohraničnej stráže Volodymyr Lytvyn.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk pred ďalším postupom varoval Rusov v americkej televízii PBS“Čo sa stane, ak Rusko prekročí hranice do vnútrozemia? Bude povinnosťou každého Ukrajinca chrániť svoju krajinu. Budeme bojovať,” prehlásil. Z Krymu sa podľa neho ukrajinská armáda stiahla, aby zabránila krviprelievaniu a ukázala svetu, že nie je agresorom. Zároveň ocenil podporu, ktorú jeho vláde vyjadrujú západné krajiny.

Minister obrany rezignoval

Ruská armáda sa v utorok zmocnila poslednej bojovej lode na Kryme, ktorej posádka bola lojálna súčasnému veleniu na Ukrajine. Rusi plavidlo Čerkasy obsadili s pomocou troch lodí, dvoch vrtuľníkov a jedného ťažného člnu. Ukrajinskú loď neskôr odtiahli na ruskú základňu v Donuzlavskom zálive na severozápade Krymu. Niektoré médiá informovali, že celú operáciu sprevádzali výbuchy a výstrely.

K obsadeniu poslednej ukrajinskej bojovej lode na Kryme prišlo v čase, keď minister obrany Ihor Teňuch odstúpil zo svojej funkcie. Ukrajinskí vojaci sa už začali sťahovať z celého Krymského polostrova. Nariadil im to dočasný prezident Oleksandr Turčynov, ktorý tým reagoval na množiace sa prípady útokov na tamojšie ukrajinské základne.

Viac..  Únia tento mesiac predstaví legislatívny návrh pre digitálny zelený pas, potvrdila Von der Leyenová

Úplný zákaz

Súd v Kyjeve pozastavil vysielanie štyroch ruských televíznych staníc. Moskva tvrdí, že rozhodnutie je útokom proti ľudským právam a slobode vyjadrovania. Informáciu priniesla agentúra RIA Novosti.

Oblastný súd v Kyjeve pozastavil vysielanie televízie Rossija 24, Prvý kanál, RTR Planeta a NTV-World a prejednáva úplný zákaz vysielania týchto staníc na území Ukrajiny, uviedla agentúra Ria Novosti.

Demokracia v podaní Majdanu

“Toto možno nepochybne vnímať ako porušenie demokratických slobôd a zneuctenie ukrajinských medzinárodných záväzkov. Milióny rusky hovoriach obyvateľov tejto krajiny majú právo sledovať ruskú televíziu a mať prístup k ďalším ruským médiám,” prehlásil zmocnenec ruskej diplomacie pre ľudské práva Konstantin Dolgov.

“Cieľom je odrezať milióny rusky hovoriacich ľudí od pravdivých informácií o plienení ultranacionalistov a neofašistov, aby sa lepšie vymývali mozgy,” usúdil ruský diplomat. Dodal, že “taká je demokracia v podaní Majdanu”, teda nového režimu v Kyjeve, ktorý odmieta Moskva uznať.

Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany vypnutie ruských televízií odôvodnila šírením informácií, ktoré reálne ohrozujú národnú bezpečnosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny, prepagujú vojnu, násilie, krutosť, podceňujú národnostnú, rasovú a náboženskú príslušnosť, napádajú ľudské práva a slobody. Rada podozrieva ruské televízie zo šírenia separatizmu.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …