EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Ukrajinskí vojaci mieria na pevninu. Rusko prepustilo zajatcov

Ukrajinskí vojaci mieria na pevninu. Rusko prepustilo zajatcov

vojaci
Vojaci na Kryme. PHOTO: Flickr.

SIMFEROPOĽ/UKRAJINA – Ukrajinskí vojaci a dôstojníci, ktorí boli na Kryme zajatí ruskou armádou, sú voľní. Správu ukrajinským médiám potvrdilo velenie ruských jednotiek. Z väzby boli prepustení štyria poslední ukrajinskí dôstojníci, časť vojakov dorazila do Kyjeva už v noci. Informovala agentúra ITAR-TASS.

Terorizmus sa nepotvrdil

Ruská agentúra zverejnila správu vojenských vyšetrovateľov, podľa ktorej boli štyria dôstojníci ukrajinskej armády podozriví z napomáhaniu terorizmu. Išlo o veliteľa simferopoľského vojenského letiska Belbek plukovníka Julija Mamčura, zástupcu veliteľa ukrajinskej čiernomorskej flolity generálmajora Ihora Vorončenka a dvoch dôstojníkov z fedosijskej brigády vojenského námorníctva. “Ruské podozrenie z terorizmu sa ale počas vypočúvania nepotvrdilo a štvorica bola prepustená na slobodu, uviedla agentúra ITAR-TASS.

“Strávil som tri a pol dňa na samotke. Dávali nám jesť, jednali s nami slušne a kládli nám provokatívne otázky, na ktoré sme provokatívne odpovedali,” povedal po prílete na pevninu Mamčur.

Viac..  Brexit vystrašil našincov, mnohí sa chystajú naspäť domov

Zmocnili sa takmer všetkého

Úradujúci ukrajinský prezident Turčynov v stredu v parlamente prehlásil, že “vojaci, ktorí nezneužili vojenskú prísahu a prejavili statočnosť, budú vyznamenaní.”

Rusko sa na Kryme zmocnilo všetkých vojenských objektov, komanda ruskej námornej pechoty obsadili i všetky ukrajinské bojové lode. Ruské velenie si obzvlášť cení cvičné vojenské letisko v krymskej obci Novofjodorovka, armádny areál pre výcvik delfínov v Kozáckom zálive a bývalé skladisko jadrových zbraní v obci Krasnokamjanka v blízkosti Jalty.

Kličko u Camerona

Pripojenie Krymského polostrova k Rusku stále neuznáva ani Kyjev ani západné mocnosti. Situáciu prišiel priamo k Davidovi Cameronovi riešiť prezidentský kandidát Ukrajiny Vitalij Kličko. Britský premiér potvrdil pomoc Ukrajine aj sprísnenie sankcií voči Rusku.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

zaborska

Anna Záborská: Úspech Ukrajiny je pre nás dôležitý, poskytli sme jej miliardu

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU. Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Europoslanci vzdali hold …