EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Moskva navrhuje ukrajinskú federáciu, Kyjev ju odmieta

Moskva navrhuje ukrajinskú federáciu, Kyjev ju odmieta

John Kerry
John Kerry, americký minister zahraničia. PHOTO: Flickr.

SIMFEROPOĽ/PARÍŽ/KYJEV – Americký minister zahraničia John Kerry rokoval o situácii na Ukrajine s jeho ruským partnerom Sergejom Lavrovom. Ministri sa zhodli, že na riešení situácie sa bude podieľať aj ukrajinská vláda. Ako protiváha navštívil ruský premiér Dmitrij Medvedev Krym. Jeho návšteva s najväčšou pravdepodobnosťou rozhnevá Ukrajinu, ktorá Rusko obviňuje z nelegálneho anektovania Krymu.

Rusko a USA sa dohodli na diplomatickej ceste

Na riešení ukrajinskej krízy sa síce nedohodli, štvorhodinové rokovanie však hodnotia ako veľmi plodné. Také sú výsledky schôdzky amerického ministra zahraničia Johna Kerryho a jeho ruského kolegu Sergeja Lavrova.  Aj napriek rozdielnym názorom majú spoločný cieľ – nájsť diplomatické riešenie konfliktu. Moskva navrhuje ukrajinskú federáciu. Americká strana vyzýva Rusov, aby stiahli svojich vojakov od ukrajinských hraníc.

“Dohodli sme sa na spolupráci s ukrajinskou vládou a ľuďom s cieľom dosiahnuť pokrok práv menšín a používania jazyka. Chceme prispieť k ústavnej reforme a k voľbám pod medzinárodným dohľadom,” uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Medvedev navštívil Krym

Ruský premiér Dmitrij Medvedev navštívil nedávno anektovaný Krym. Ide o najvyššie postavenú ruskú návštevu na polostrove od jeho jednostranného pričlenenia k Ruskej federácii. Medvedev o návšteve informoval aj na svojom twittrovom účte. “Som v Simferopole. Vláda tu posúdi rozvoj Krymu,” uviedol predseda ruskej vlády.

Viac..  Eurobarometer: Najväčšie obavy Európanov sa spájajú s migráciou

Medvedev na schôdze vlády oznámil ďalekosiahle plány hospodárskeho rozvoja Krymu a posilnenie jeho väzieb na Ruskú federáciu. Plánuje tiež zvýšiť platy štátnych zamestnancov na ruský celonárodný priemer. Moskva chce rovnako pomôcť aj krymským dôchodcom dotáciu z ruskej rozpočtovej rezervy. Prilepšia si tiež ruskí vojaci a policajti, ktorí slúžia na Kryme.

Americká strana žiada Rusko, aby stiahlo svojich vojakov z pohraničia Ukrajiny. Rusko sa vyjadrilo, že nemá v pláne poslať ozbrojené sily na Ukrajinu, hoci je pripravené chrániť práva rusky hovoriacich občanov v bývalej sovietskej republike. “Nemáme absolútne žiadny úmysel alebo záujem prekročiť ukrajinské hranice,” vyhlásil Lavrov.

Ukrajina neprijíma ruské návrhy

Ukrajina odmieta ruské návrhy na vytvorenie federácie, posilnenie právomoci svojich regiónov a rovnako nechce ruštinu za oficiálny štátny jazyk. Ukrajinský minister zahraničia tvrdí, že prijatie návrhu by znamenalo rozpad Ukrajiny. Myslí si, že Rusko chce na Ukrajine dosiahnuť veci, ktoré by u seba doma nikdy nedovolilo.

“Prečo Rusko nezavedie federalizmus? Prečo nedá viac právomocí svojim regiónom a nezavedie iné štátne jazyky?” pýta sa ukrajinské ministerstvo. Rusko by si podľa Ukrajiny malo najprv urobiť poriadok doma.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Európsky parlament chce, aby EÚ ešte viac posilnila väzby so svojimi východnými susedmi

Pri príležitosti blížiaceho sa samitu Východného partnerstva Európsky parlament navrhuje, ako môže EÚ zintenzívniť svoje …