Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Na Slovensku je so svojou prácou spokojná vyše polovica pracujúcich, sme tesne za priemerom EÚ

Na Slovensku je so svojou prácou spokojná vyše polovica pracujúcich, sme tesne za priemerom EÚ

ako hodnotíte svoju prácuDeň 1. apríl asi všetci dobre poznáme. Veď kto z nás si niekedy počas neho nevystrelil zo svojich kamarátov či kolegov alebo sa nestal obeťou ich prvoaprílových žartíkov? Málokto z nás už ale zrejme vie, že 1. apríl je aj Medzinárodným dňom zábavy v práci. Vznikol v roku 1996 na podnet americkej organizácie Playfair a jeho cieľom je poukázať na to, že humor a zábava pozitívne ovplyvňujú aj výkonnosť a produktivitu zamestnancov.

Usmievať sa v práci na kolegov či rozveseľovať kolektív nedokáže každý. A už vôbec to nedokáže ten, kto nie je vo svojej práci spokojný a šťastný. Spokojnosť so svojou pracovnou situáciou je teda dôležitým faktorom, vďaka ktorému môžeme byť v práci pozitívne naladení. A vďaka tomu sa zároveň stávame výkonnejšími či kreatívnejšími, čo ocení aj náš zamestnávateľ. V našom aktuálnom rebríčku sme sa teda pozreli na to, ako sú Slováci a ostatní Európania spokojní so svojou prácou. Vychádzali sme z údajov prieskumu Eurobarometer 408.

Podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky, je viac než polovica Slovákov svoju prácu hodnotí dobre a je s ňou spokojná. V rámci toho však „veľmi dobre“ ohodnotilo svoju pracovnú situáciu len 8 % našich obyvateľov a 43 % použilo len hodnotenie na úrovni „dobre“. Na popredné priečky európskeho rebríčka si však Slovensko nesiahlo. Najspokojnejší so svojou prácou sú Švédi, spomedzi ktorých sa takto vyjadrilo až 81 %. Približne štyri pätiny obyvateľov hodnotia dobre svoju prácu aj v susednom Rakúsku, Dánsku a Luxembursku.

Viac..  Lucia Nicholsonová: Prekáža mi, že poslanci v mojom výbore odmietajú šetriť na výdavkoch

Na opačnom konci rebríčka sa umiestnilo Grécko, kde je so svojou prácou spokojná len zhruba pätina obyvateľstva a viac než polovica s ňou spokojná nie je. Menej než tretina občanov vyjadrila spokojnosť so svojou pracovnou situáciou aj na Cypre a v Rumunsku.

Spomedzi krajín V4 sa najhoršie umiestnilo Maďarsko, kde dobré hodnotenie svojej práci pridelila len tretina obyvateľov. V Poľsku je v práci spokojná rovná polovica ľudí a najlepšie sú na tom obyvatelia Českej republiky, kde spokojnosť vyjadrilo 57 % obyvateľov.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

sud, pravo, justicia

EUROBAROMETER: Vo vnímaní nezávislosti súdov je Slovensko opäť na chvoste Európskej únie

BRATISLAVA – Vo vnímaní nezávislosti súdnictva je Slovensko opäť na chvoste Európskej únie. Vyplýva to …