Euro najslabšie od začiatku marca


euro
PHOTO: Flickr.

Horšie než očakávané výsledky predstihových indikátorov PMI z krajín eurozóny poslali v úvode pondelkového obchodovania euro nadol na úroveň 1,3760 EURUSD. V okolí tejto hladiny sa spoločná mena eurozóny obchodovala aj okolo obeda a aj po príchode amerických obchodníkov k monitorom.

Večer však podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky, došlo v obchodovaní k zlomu a euro zamierilo prudko nahor až na úroveň 1,3875 EURUSD. Tú síce napokon neudržalo, ale deň dokázalo uzavrieť so ziskom 0,3 % na úrovni 1,3840 EURUSD. Utorkové obchodovanie sa spočiatku nieslo v znamení oslabovania spoločnej meny eurozóny.

Euro si pohoršilo už po zverejnení prieskumov Ifo z Nemecka, ktoré zaostali za očakávaniami. Popoludní sa k slovu dostal náš zástupca v ECB, guvernér NBS Makúch. Povedal, že viacerí členovia rady guvernérov sú pripravení podporiť nové kroky na podporu ekonomiky. V zálohe je podľa Makúcha viacero nástrojov, pričom jedným z nich je dodávanie likvidity.

Euro v reakcii na Makúchove slová oslabilo na úroveň 1,3780 EURUSD. Po piatej sa pred mikrofóny postavil samotný guvernér ECB Draghi, ktorý povedal, že banka je pripravená prijať ďalšie opatrenia na udržanie cenovej stability. Euro v prvom momente oslabilo na úroveň 1,3750 EURUSD, no vzápätí sa odrazilo nahor po Draghiho slovách, že riziko deflácie je minimálne a výmenný kurz eura nie je predmetom cielenia ECB.

Do záveru obchodovania tak euro vymazalo takmer všetky svoje straty a deň napokon uzavrelo na úrovni 1,3825 EURUSD. V stredu sa euru nedarilo a počas celého dňa postupne oslabovalo. Z otváracej úrovne 1,3830 EURUSD sa do záveru obchodovania zosunulo na úroveň 1,3780 EURUSD. Z cesty oslabovania euro nezišlo ani vo štvrtok. Zatiaľ čo ráno sa spoločná mena eurozóny obchodovala na dohľad úrovne 1,3800 EURUSD, v priebehu dňa oslabila až na úroveň 1,3730 EURUSD.

Viac..  Michal Šimečka: Nestačí Ukrajine pomáhať len zbraňami a peniazmi, musíme jej pomôcť s integráciou do EÚ

V piatok reportovali viaceré ekonomiky eurozóny predbežné inflačné dáta za marec. Už ranné dáta z nemeckých regiónov načrtli spomalenie cenového rastu v tejto najväčšej ekonomike eurozóny. Euro na čísla reagovalo oslabením na úroveň 1,3705 EURUSD, nakoľko sa vystupňovali očakávania, že ECB vo štvrtok zasiahne, aby bojovala proti deflačným rizikám. Do záveru obchodovania euro svoje ranné straty vymazalo a na konci dňa i týždňa sa jeho kurz pohyboval na úrovni 1,3750 EURUSD.

Meny nášho regiónu minulý týždeň voči euru posilnili. Maďarský forint získal za týždeň 1,5 % a v piatok sa obchodoval na úrovni 308,60 EURHUF. Poľský zlotý posilnil voči euru o 0,6 % a v závere týždňa sa jeho kurz pohyboval na úrovni 4,1700 EURPLN. Len nepatrný, ale predsa zisk, si zaknihovala aj česká koruna. V piatok večer sa obchodovala na hladine 27,430 EURCZK.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

ECB

ECB mimoriadne zasadne po tom, ako výnosy z dlhopisov niektorých členov eurozóny stúpli

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) na stredajšom mimoriadnom zasadaní prediskutuje podmienky na trhu, keďže …