EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslankyňa Záborská: Chcem, aby dôchodcovia dostávali peniaze za starostlivosť o vnúčatá

Europoslankyňa Záborská: Chcem, aby dôchodcovia dostávali peniaze za starostlivosť o vnúčatá

Anna Záborská
Anna Záborská, europoslankyňa. PHOTO: Flickr.

Europoslankyňa Anna Záborská, členka Európskej ľudovej strany  a Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť. Rovnako sa angažuje vo Výbore pre rozvoj. Je náhradníčkou vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Líderka kandidátky KDH do májových eurovolieb.

Do eurovolieb ostávajú necelé dva mesiace. Ako to vnímate?

– Zatiaľ sú eurovoľby ešte stále zatienené tými prezidentskými. Ľudia aj na mítingoch neustále rozoberajú výsledky volieb. Tie európske sú pre nich zatiaľ ešte ďaleko. Myslím si, že sa to ale už čoskoro zmení, keď eufória z prezidentských volieb opadne. Aj keď tomu štatistiky nenasvedčujú, ľudia sa podľa mňa eurovolieb chcú zúčastniť viac ako tomu bolo pred piatimi rokmi. Určite zásluhu na tom má aj kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, ktorá sa systematicky, po celú dobu, snaží ľuďom priblížiť EÚ a jej politiku.

A nemyslíte si, že ľudia sú už voči Bruselu príliš skeptickí?

– Nemôžem povedať, že nálady sú skeptické voči EÚ. Naskytuje sa nám otázka prečo, keď patríme medzi naj euro optimistickejší národ. Máme tiež jednu z najnižších účastí vo voľbách. Vysvetľujem si to tým, že je to spôsobené ešte myslením spred roka 1989. Dôverujeme Únii natoľko, že máme pocit, že dokáže fungovať aj bez našej účasti v eurovoľbách. Bude na politických stranách, ako dokážu vysvetliť práve dôležitosť politiky EÚ. Každý jeden z europoslancov môže zmeniť výsledok hlasovania v EP a práve jeho hlas môže zavážiť. V EÚ nie je stranícka disciplína, ani sa nevytvára nijaká väčšina, ktorá riadi a diriguje celú politiku počas piatich rokov. Treba tam hľadať väčšinu pri hlasovaní, dokonca osobitne pri jednotlivých správach. Väčšina je vždy iná. Nie sú to stále tie isté politické skupiny, ktoré hlasujú za alebo proti. Preto ako som už spomínala, je každý hlas europoslanca dôležitý.

Viac..  Maroš Šefčovič o budúcnosti Európanov: Vyzerá to veľmi sľubne

Aj vy kandidujete v májových voľbách. Prečo by si ľudia mali zvoliť práve vás?

Robiť si kampaň nestačí len tesne pred eurovoľbami. 10 rokov, čiže dve volebné obdobia, som sa snažila priblížiť ľuďom prečo som v Európskom parlamente. Vysvetľovala som čo je moja agenda a stretávala sa s ľuďmi. Európska politika sa nedá robiť bez voličov, ktorí žijú na Slovensku. Podľa ohlasov, ktoré prichádzajú od voličov môžem povedať, že mojej práci porozumeli. Málokedy sa stáva, aby ľudia povedali, že som prišla len teraz pred voľbami. Tí ľudia ma totiž poznajú. V tomto momente ide hlavne o to, aby váhajúci voliči, prišli k volebným urnám. Tým, ktorí stále rozmýšľajú, či sa zúčastnia volieb, majú rovnaké politické názory ako ja, a chceli by ma v Európskom parlamente vidieť aj naďalej, chcem odkázať: “áno, choďte, je to dôležité.”

Aké sú vaše ciele na najbližších 5 rokov v prípade opätovného zvolenia? Určite budete pokračovať vo svojej agende, ale máte aj nové ciele?

O hag

Odporúčame pozrieť

Zaborska

Anna Záborská o podpore malých podnikateľov: EÚ je príliš opatrná

Poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská v rozhovore prezradila, aké sú jej vízie pred jesennými rokovaniami …

 • juraj

  Ja by so teda fakt podporil túto iniciatívu pani Záborskej že by trebars mali starí rodičia dostávať finančnú odmenu za starostlivosť o vnúčatá a ženy za prácu v domácnosti a muźi za neviditeľnú prácu v záhrade a okolo domu atak. 🙂 No myslím to celkom vážne len sa obávam že nás z tejto hĺbky internetu nikto nepočuje a sme tu s pani Záborskou teda asi iba my sami dvaja.
  No keby nás aj počul niekto trebars taký pán Kotleba z Banskobystrickej župy možno by nám podal pomocnú ruku lebo my sme obaja biely Slováci teda ja a pani ,táto čo má tú skvelú myšlienku, Záborská ano. 🙂
  Asi ohlásim aj ja teda kandidatúru na prezidenta o štyri roky lebo tiež sa mi to ľúbi.Teda tá myšlienka.
  Ale asi prehlásim, že som to vymyslel ja.

 • Vagner Lubos

  Takto je to aj v Australii…okopirovala to, ale fajn.Uz 23 rokov sa u nas kopiruju len tie veci, co su dopadom zle pre obyvatelstvo Slovenska !

 • Milan Vašina

  myslím, že by sa mala starať už o tie vnúčatá a sedieť doma…..