Ruská pomsta. Medvedev sa vyhráža Ukrajine

Dmitry Medvedev
Dmitry Medvedev. PHOTO: Flickr.

VOLGOGRAD – Ak Ukrajina zruší členstvo v Spoločenstve nezávislých štátov alebo podpíše asociačnú zmluvu s Európskou úniou, Rusko prijme odvetné kroky. Na konferencii ruských poľnohospodárov to prehlásil ruský premiér Dmitrij Medvedev.

Záujmy Rusov a nikoho iného

Rusko bude podľa neho nútené chrániť svoj poľnohospodársky trh s využitím nástrojov, ktoré mu dáva členstvo vo Svetovej obchodnej organizácii. Moskva podľa Medvedeva preskúma všetky zmluvy o agrárnej spolupráci a zaistí ochranu ruského poľnohospodárskeho trhu.

“Je to tvrdý rok, ale budeme nútení k nemu pristúpiť, povedal premiér. Na srdci máme záujmy našich vlastných poľnohospodárov, nikoho cudzieho. To musia pochopiť všetci,” konštatoval predseda ruskej vlády.

Janukovyč dohodu nepodpísal

Moskva sa vyhrážala Ukrajine zablokovaním obchodnej a hospodárskej spolupráce už minulý rok v časoch, keď sa Kyjev chystal podpísať zmluvu o pripojení k Európskej únii. Vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ale podpísanie asociačnej zmluvy koncom novembra na poslednú chvíľu odvolal. Rusko poskytlo za odmenu Kyjevu pôžičku 15 miliárd dolárov a znížilo pre ukrajinských odberateľov o tretinu vývoznú cenu zemného plynu.

Janukovyč bol vo februári zosadený a nové ukrajinské vedenie podobný scenár vylučuje. Ukrajina pred dvoma týždňami podpísala politickú časť asociačnej dohody, ktorú považuje za prvý krok k členstvu v EÚ. Celý komplex dohôd mal byť podľa predstáv diplomatov podpísaný po 25. máji v čase prezidentských volieb na Ukrajine. Potom budú musieť zmluvy prejsť ratifikačným procesov v štátoch Európskej únie.

Viac..  Ivan Štefanec: Brexitovú dohodu musí Európsky parlament ešte preskúmať

Moskva navrhuje federáciu

Americký minister zahraničia John Kerry rokoval o situácii na Ukrajine s jeho ruským partnerom Sergejom Lavrovom. Ministri sa zhodli, že na riešení situácie sa bude podieľať aj ukrajinská vláda. Naopak ruský premiér Dmitrij Medvedev nedávno navštívil Krym. Ukrajina obviňuje Rusko z nelegálneho anektovania polostrova.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

plynovod

Na Ukrajine vybuchol plynovod, dodávky plynu na Slovensko však podľa R. Sulíka zatiaľ nie sú ohrozené

Na tranzitnom plynovode, prepravujúcom ruský plyn cez územie Ukrajiny na Slovensko, došlo v podvečerných hodinách k výbuchu. …