EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Povaľači stoja EÚ až 153 miliárd EUR ročne! Stopnúť to má program Záruka pre mladých

Povaľači stoja EÚ až 153 miliárd EUR ročne! Stopnúť to má program Záruka pre mladých

povaľač
PHOTO: Ilustračné Flickr.

NEETS – je nové pomenovanie pre nezamestnaných “domasedov”.  “Not in Education, Employment, or Training”  – bez vzdelania, zamestnania a tréningu. Podľa odhadov štáty EÚ vynakladajú na nezamestnaných, neštudujúcich, alebo na mladých bez absolvovania odbornej praxe ročne 153 miliárd eur. V tejto sume sú zahrnuté aj ušlé príjmy na dani. 

Ich uplatnenie v praxi po skončení štúdia by chcela Európska komisia (EK)  jasnejšie nasmerovať svojimi ucelenejšími aktivitami. Program “Záruka pre mladých” ( Youth  Guarantee)  má pomôcť zmobilizovať nielen mladých ľudí do 25 rokov, ale aj ostatných k väčšiemu záujmu a aktivite. Do programu by sa mali zapojiť verejné orgány služieb zamestnanosti, poskytovatelia profesijného poradenstva, inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy, služby na podporu mladých, podnikatelia, zamestnávatelia a odborové zväzy. Motivácia by mala prísť v podobe 21 miliárd eur do systému záruk, ktorý by mali vypracovať vlády členských štátov. EK taktiež podporuje výmenu osvedčených postupov medzi vládami. Malé a stredné podniky by mali podľa plánov EK na tomto programe profitovať najviac. Budú mať ale o neskúsených zamestnancov záujem?

Aké kroky majú EK a europoslanci na mysli

Slovenské Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstvo školstva pripravili národnú stratégiu pod názvom ” Záruka pre mladých v SR”. Implementácia programu na Slovensku obsahuje systém opatrení, ktoré zohľadňujú národné, regionálne i miestne špecifiká. Systém záruk bude dvojzložkový. Časť zameraná na prevenciu sa sústredí na uľahčenie prístupu k získavaniu novej kvalifikácie a uznávania ďalšieho vzdelávania, ako aj na podporu dobrovoľníctva. Druhá časť by mala zastrešiť zavedenie príspevku na podporu vytvorenia prvého pracovného miesta, prehodnocovanie absolventskej praxe i zjednodušenie identifikácie ohrozených osôb, píše sa ďalej v stratégii.

Viac..  Rebríček finančného bohatstva: Pozrite sa, ako sú na tom Slováci oproti susedným krajinám

Na otázku čo je ešte potrebné zmeniť na Slovensku pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk odpovedala europoslankyňa Katarína Neveďalová:Samotný projekt garancie pre mladých nie je absolútnym riešením, ale je jedným z krokov k zníženiu nezamestnanosti mladých a prekonaniu krízy, pretože mladý človek, ktorý skončí školu a nenájde si v čo najkratšom čase prácu, je najviac ohrozený dlhodobou nezamestnanosťou.  Záruka pre mladých ponúka pomocnú ruku, ale je iba jedným z krokov, ktoré musíme urobiť. Takisto je potrebné reformovať systém vzdelávania, aby naši absolventi mali potrebné zručnosti a študovali štúdijné odbory, ktoré majú uplatnenie”.  Vedeli by s i tak nájsť, alebo sami vytvoriť pracovné miesto a nemuseli tak využívať systém garancií, dodala Neveďalová. Štatistika EÚ v jednotlivých krajinách poukazuje na veľké rozdiely v nezamestnanosti mladých.

Pre viac informácií si pozrite priložené video:

O tkl

Odporúčame pozrieť

Zitnanska

Jana Žitňanská: Pomoc z eurofondov pre mladých musíme využívať lepšie

Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci Európskeho parlamentu včera výraznou väčšinou schválil stanovisko europoslankyne Jany …