Euro v závere týždňa v okolí hladiny 1,3700 EURUSD

euro
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Štatistický úrad EÚ [Eurostat] uplynulý pondelok zverejnil predbežný údaj o cenovom vývoji v eurozóne za mesiac marec. Ukázalo sa, že miera inflácie opäť spomalila a to na úroveň len 0,5 % medziročne a je tak štyrikrát pomalšia než cieľ stanovený ECB. V prvom momente euro na zverejnené číslo reagovalo oslabením na úroveň 1,3725 EURUSD, no následne sa prehuplo do zisku.

Obchodníci totiž rýchlo vybrali zisky a zobrali na vedomie víkendové komentáre nemeckého zástupcu v ECB Weidmanna, podľa ktorého by ECB nemala na pomalší cenový rast spôsobený najmä cyklickými faktormi reagovať prehnane. Po príchode amerických obchodníkov k monitorom sa euro dokonca dostalo nad hladinu 1,3800 EURUSD, ktorú ale neudržalo a v samom závere dňa sa obchodovalo na úrovni 1,3770 EURUSD,” hovorí Eva Sadoská, analytička Poštovej banky.

V utorok euro voči doláru mierne posilnilo a obchodovalo sa v okolí hladiny 1,3800 EURUSD aj napriek mierne slabším marcovým predstihovým indikátorom PMI.

Spoločná mena eurozóny si v stredu voči doláru pohoršila a oslabila z rannej úrovne 1,3820 EURUSD na večerných 1,3770 EURUSD. Pod pokles eura sa podpisovali najmä očakávania pred zasadnutím ECB. Hoci základný scenár pred štvrtkovým stretnutím centrálnych bankárov počítal s ponechaním menovej politiky v eurozóne bez zmeny, do úvahy pripadalo aj jej ďalšie uvoľnenie. Draghi a jeho kolegovia však trhom nepripravili žiadne prekvapenie.

Na stole je podľa guvernéra Draghiho celá sada nástrojov, no ECB sa zatiaľ k žiadnemu neodhodlala. Euro v úvode tlačovej konferencie zamierilo nahor nad hladinu 1,3800 EURUSD, no v ďalších minútach sa stiahlo a pokleslo až pod hladinu 1,3700 EURUSD. Piatkové obchodovanie na menovom páre EURUSD bolo stále poznačené štvrtkovým rozhodnutím ECB nemeniť menovú politiku. Euro sa voči doláru obchodovalo v okolí hladiny 1,3700 EURUSD a výraznejšie jeho kurzom nezamávali ani dáta z amerického trhu, ani šumy z prostredia ECB o pripravovanom kvantitatívnom uvoľňovaní.

Viac..  Michal Wiezik: Takto to vyzerá, keď strom vďaka polardovej ťažbe dostane doslova druhú šancu na život. VIDEO

Spomedzi mien nášho regiónu dokázal minulý týždeň výraznejšie posilniť len maďarský forint, ktorý si voči euru polepšil v „predvolebnom týždni“ o necelé percento na piatkových 305,70 EURHUF. Poľský zlotý získal za týždeň voči euru 0,2 % a v piatok večer sa obchodoval na úrovni 4,1630 EURPLN. Česká koruna bola opäť veľmi stabilná a v piatok sa obchodovala voči euru na totožnej úrovni ako v pondelok, t. j. 27,440 EURCZK.

ECB zostáva pripravená uvoľniť menovú politiku

Nosnou udalosťou štvrtkového obchodovania bolo, tak ako už tradične prvý štvrtok v mesiaci, zasadnutie ECB. Hoci základný scenár počítal s ponechaním menovej politiky v eurozóne bez zmeny, do úvahy pripadalo aj jej ďalšie uvoľnenie. Prekvapenie sa však napokon nekonalo.

Európski centrálni bankári len zopakovali to, čo omieľajú už niekoľko mesiacov a teda, že sú pripravení ďalej uvoľniť menovú politiku prostredníctvom štandardných i menej štandardných opatrení. Bankári tak hovorili o možnosti zníženia úrokových sadzieb, ale aj zastavení sterilizačných operácií či spustení kvantitatívneho uvoľňovania. Na stole je tak stále celá sada nástrojov, no ECB sa zatiaľ k žiadnemu neodhodlala. Tento týždeň nás čaká zasadnutie poľskej NBP [v stredu 9. apríla], od ktorého očakávame potvrdenie základnej úrokovej sadzby na úrovni 2,50 %. Následne vo štvrtok zasadne britská BoE, ktorá by mala základnú sadzbu ponechať na úrovni 0,50 %.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

peniaze

Viac ako 80 percent Slovákov podporuje jednotnú menu euro

Osem z desiatich Slovákov podporuje európsku hospodársku a menovú úniu s jednotnou menou euro. Ako …