Juncker si zatweetoval: Ďalším prezidentom EK budem ja, alebo Martin Schulz

juncker
Jean Claude Juncker. PHOTO: Flickr.

Európa sa už dozvedela, kto bude v semifinále súboja o šéfa Európskej komisie. Ako si skromne zatweetoval Jean-Claude Juncker, „ďalším prezidentom EK budem buď ja, alebo Martin Schulz. Všetko ostatné je fantázia.“ Niekedy však nemusí byť na škodu si aj trochu zasnívať…

Francúzsko deficit 3% HDP pravdepodobne prekročí aj v tomto roku

Kým však nedonesú účet, treba objednávať. To si zrejme hovoria aj vo Francúzsku, kde vláda čelí snahe o odvolanie. 80 vládnych poslancov totiž podmienilo podporu vláde „ukončením úsporných opatrení, ktoré ponorili Európu do recesie.” Ťažko povedať, o akých úsporách vlastne hovoria. Francúzsko, ktoré nemalo desaťročia vyrovnaný rozpočet, totiž patrí k chronickým nespĺňačom vlastných rozpočtových cieľov – a deficit 3 % HDP pravdepodobne opäť prekročí aj v tomto roku. Francúzsky premiér Manuel Valls má však na problémy svojej krajiny jasný názor: za všetko môže silné euro, expanzívnejšia monetárna politika by všetkým uľavila.

Novinky má aj Grécko. Krajina totiž vydala 5-ročné dlhopisy v hodnote 3 miliárd eur s výnosnoťou 4,95 %, pričom dopyt na trhoch bol ďaleko väčší. Netreba však sršať prehnaným optimizmom. Gréci majú stále obrovský dlh presahujúci 170% HDP a verejné financie neskolabovali len vďaka európskym garanciám. Tak či onak je preto Grécko stále závislé najmä na nemeckom daňovom poplatníkovi, ktorý juh Európy dotuje, a nízkych úrokoch ECB, ktoré umelo znižujú aj obsluhu európskych dlhov. Nemecký minister financií koniec-koncov už pomaly pripravuje Nemcov na ďalsí haircut gréckeho dlhu.

Viac..  Kúpele Sklené Teplice sú modernejšie vďaka Bruselu, za eurofondy sa zrekonštruovali dva penzióny

Celá EÚ je ako na ihlách, či Rusi „ochránia“ ruské obyvateľstvo aj v iných častiach Ukrajiny

Viete, ako skončí kríza v eurozóne? Pravdepodobne tak, že si na ňu ľudia jednoducho zvyknú. Alebo si nájdu inú, akútnejšiu krízu. Práve to sa deje v posledných týždňoch. Ruská federácia anexiou ukrajinského Krymu prepísala mapu Európy a celá EÚ je ako na ihlách, či majú Rusi ambíciu „ochrániť” ruské obyvateľstvo aj v iných častiach Ukrajiny. Podľa informácií z najvyšších veliteľských pozícií NATO sú totiž desaťtisíce ruských vojakov zhromaždené v pohraničných oblastiach a v prípade rozkazu môžu vstúpiť na územie Ukrajiny prakticky okamžite.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

benova

Monika Beňová: Nesprávne uplatňovanie environmentálnych politík nás stojí veľa

Rýchlejšie napĺňanie existujúcich cieľov v oblasti ochrany životného prostredia si vyžaduje ich pravidelné monitorovanie. Práve efektívnosťou …