EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Nezákonný vývoz odpadu. V EÚ je ho až 25%!

Nezákonný vývoz odpadu. V EÚ je ho až 25%!

odpad
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Nedávne kontroly ukázali, že približne 25% prepravy odpadu v rámci EÚ, nie je v súlade so zákonom. Európska únia preto sprísni pravidlá. Nový návrh pravidiel na prepravu odpadu posilní ustanovenia týkajúce sa kontroly a stanoví minimálny počet fyzických kontrol.

Nové pravidlá podľa Európskej komisie uzavrú právne medzery na prepravu odpadu a prinútia členské krajiny, aby znížili počet prípadov nelegálnej prepravy odpadu. Členské krajiny budú taktiež musieť každoročne poskytovať správu o výsledkoch kontrol, ktoré zverejnia na internete. “Príliš veľa členských štátov nebolo  ochotných vykonávať žiadne skutočné kontroly tykajúce sa ilegálnej prepravy odpadu z ich územia.“ povedal Bart Staes, člen Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín.

Na Slovensko sa pokúsili doviezť nelegálny odpad z inej členskej krajiny EÚ už mnoho krát. Jeden z najväčších prípadov sa odohral ešte v novembri 2005, keď sa na naše územie pokúsili prepraviť až 1300 ton odpadu z Rakúska.

Viac..  Boj s klimatickými zmenami prehrávame. Skleníkových plynov pribúda a dôsledky sú čoraz ničivejšie

Náklady spojené so zneškodnením nebezpečného odpadu sú privysoké a pravé to podnecuje jeho prepravu. Páchateľom tohto trestného činu hrozí trest odňatia slobody až do výšky ôsmich rokov.

O mpp

Odporúčame pozrieť

plasty, odpad

EÚ navrhuje nové pravidlá na obmedzenie morského odpadu

Keďže objem plastového odpadu v oceánoch a moriach ďalej narastá, Európska komisia navrhuje nové pravidlá …