EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Oddnes zasadá Európsky parlament. Pozrite si prehľad, riešiť budú aj záchranu bánk a Ukrajinu

Oddnes zasadá Európsky parlament. Pozrite si prehľad, riešiť budú aj záchranu bánk a Ukrajinu

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: Flickr.

Sté výročie prvej svetovej vojny

Lídri politických skupín v Európskom parlamente budú v stredu ráno od 09.00 diskutovať s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom a s gréckym predsedníctvom o odkaze prvej svetovej vojny a poučeniach, ktoré z nej vyplývajú pre budúcnosť Európy.

Záchrana bánk: Parlament sníme bremeno z pliec daňových poplatníkov

Poslanci budú v utorok diskutovať a hlasovať o balíku opatrení, ktoré prenesú riziko úpadku a následnej záchrany z pliec daňových poplatníkov na samotné banky. Dve z opatrení sa týkajú pomoci problémovým bankám, ďalšie reviduje systém ochrany vkladov do 100.000 eur, dopĺňa už fungujúci jednotný mechanizmus bankového dohľadu a posúva EÚ bližšie k bankovej únii.

Parlament bude hlasovať o základných platobných účtoch pre všetkých

Všetky osoby s legálnym pobytom na území EÚ, a to aj bez trvalej adresy, by mali mať právo na zriadenie základného platobného účtu, ak Parlament v utorok schváli legislatívne znenie nových pravidiel, na ktorom sa dohodli poslanci so zástupcami Rady. Poplatky a podmienky pre všetky platobné účty by mali byť transparentné a ľahko porovnateľné. Uľahčiť by sa mal aj prechod ku konkurencii, ktorá ponúkne lepšie podmienky.

Okamžitá pomoc pri prírodných katastrofách

Pomoc Únie členským štátom a kandidátskym krajinám, ktoré postihli povodne alebo iné prírodné katastrofy, by mohla byť rýchlejšia a efektívnejšia, ak Parlament v stredu potvrdí dohodu poslancov s členskými štátmi na reforme fondu solidarity EÚ. V prípade jej schválenia by sa lehota na podanie žiadosti o pomoc predĺžila z 10 na 12 týždňov a členské štáty by mohli okamžite čerpať 10% z predpokladanej výšky pomoci. Zjednodušili by sa aj kritériá schvaľovania pomoci pre menšie regionálne katastrofy.

Poslanci požadujú zvýšenie bezpečnosti výrobkov a prísnejšie pravidlá dohľadu

Parlament bude v utorok hlasovať o návrhu na zavedenie povinného označovania krajiny pôvodu “vyrobené v” pre všetky tovary predávané v rámci EÚ. Poslanci sa tiež budú zaoberať sprísnením trestov pre spoločnosti predávajúce potenciálne nebezpečné výrobky. Navrhované zmeny sú súčasťou dvoch predkladaných nariadení, ktoré za účelom posilnenia ochrany spotrebiteľa v EÚ zvyšujú požiadavky na bezpečnosť výrobkov a sprísňujú pravidlá dohľadu nad trhom.

Posilnenie ochrany vyslaných pracovníkov

Pracovníci, ktorí sú zamestnávateľom dočasne vyslaní do zahraničia, by mali byť v budúcnosti lepšie chránení. Parlament bude v utorok hlasovať o neformálnej dohode poslancov so zástupcami Rady, ktorá zavádza jasné pravidlá pre zamestnávateľov s cieľom rozlíšiť medzi skutočným vyslaním a snahou o obchádzanie zákona. Nová legislatíva by  zároveň mala členským štátom poskytnúť istú mieru flexibility pri vykonávaní inšpekcií.

Zachovanie dôchodkových práv pri presťahovaní sa do iného členského štátu

Viac..  Ivan Štefanec: Premiér Pellegrini neponúkol riešenia

Občania EÚ, ktorí sa presťahujú do iného členského štátu, si budú môcť ponechať svoje doplnkové dôchodkové práva. Vyplýva to z dohody poslancov s členskými štátmi, o ktorej bude v utorok hlasovať Parlament. Nové pravidlá sa budú vzťahovať na pracovníkov v EÚ, ktorí sa presťahujú v rámci Únie, a na naliehanie Parlamentu aj na cezhraničných pracovníkov.

Menej plastových tašiek a lepšia kontrola vyvážaného odpadu

Členské štáty EÚ budú musieť do roku 2019 znížiť o 80% spotrebu najrozšírenejších plastových tašiek, ktoré zároveň najviac znečisťujú životné prostredie. Vyplýva to z navrhovaných pravidiel, o ktorých bude Parlament hlasovať v stredu. V ten istý deň sa poslanci vyjadria aj k právnym predpisom, ktorých cieľom je zamedziť nezákonnej preprave odpadu v rámci EÚ a jeho vývozu do tretích krajín.

Situácia na východe Ukrajiny

Poslanci budú v stredu ráno diskutovať s komisárom pre rozšírenie a susedskú politiku Štefanom Fülem o najnovšom vývoji na Ukrajine, zamerajú sa pritom najmä na ruský tlak a destabilizáciu východnej časti krajiny.

Bezpečnosť potravín: Poslanci posilnia opatrenia na boj s chorobami zvierat a škodcami

Poslanci budú v utorok hlasovať o opatreniach, ktorých cieľom je predchádzať a bojovať s ochoreniami zvierat, akými sú napríklad africký mor ošípaných alebo vtáčia chrípka, a zabrániť zavlečeniu škodcov rastlín na územie EÚ. Parlament tiež posilní kontroly v potravinovom reťazci s cieľom zvýšiť bezpečnosť potravín.

Zjednodušenie prehlásenia vozidiel

Prihlásenie vozidla v inom členskom štáte EÚ by malo byť jednoduchšie vďaka novým pravidlám, o ktorých bude Parlament hlasovať v utorok. Ide o jeden z 20 problémov, ktoré si občania najviac spájajú s prekážkami na jednotnom trhu. Parlament požaduje, aby občania sťahujúci sa do inej krajiny v rámci EÚ mali tri mesiace na prehlásenie svojho automobilu.

Ochrana peňazí drobných investorov

Drobní investori by mali byť lepšie chránení pred investičnými fondmi, ktoré s ich peniazmi nadmerne alebo zbytočne riskujú. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, o ktorom bude Parlament hlasovať v utorok. Nová legislatíva, na znení ktorej sa už poslanci neformálne dohodli s členskými štátmi, tiež upravuje pravidlá odmeňovania správcov fondov tak, aby zohľadňovali dlhodobý záujem investorov a podstupovali iba primerané riziko.

Kľúčové informácie pre retailových investorov

Parlament bude v utorok hlasovať o dohode s členskými štátmi na celoúnijných pravidlách v oblasti kľúčových informácií, ktoré budú musieť byť pred podpisom zmluvy poskytnuté každému drobnému investorovi. Predkladaná legislatíva navrhuje zaviesť povinný kľúčový informačný dokument (KID), ktorý by potenciálnemu investorovi poskytol jasné, porovnateľné a úplné informácie o investičnom produkte.

Prehľad si môžete pozrieť aj v priloženom videu:

O red

Odporúčame pozrieť

Jurzyca

Eugen Jurzyca: Európska únia má na život ľudí na Slovensku obrovský vplyv

Eugen Jurzyca, kandidát na europoslanca odpovedá na otázky o eurovoľbách 2019, Európskej únii a Európskom parlamente. Eugen …