EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Ukrajinský prezident ohlásil nasadenie armády proti Rusku

Ukrajinský prezident ohlásil nasadenie armády proti Rusku

Ukrajina
PHOTO: Flickr.

KYJEV – Ukrajinská polícia sa rozhodla zasiahnuť proti ozbrojencom v meste Slovjansk, kde proruskí separatisti v sobotu obsadili vládne budovy, informoval o tom minister vnútra Arsen Avakov. Podľa jeho slov sa do protiteroristickej akcie v 130-tisícovom meste vzdialenom približne 150 kilometrov od hraníc s Ruskom zapojili sily zo všetkých zásahových oddielov krajiny, ktorých operácie koordinuje stredisko štátnej bezpečnosti.

Armáda v pozore

Dočasný ukrajinský prezident Oleksandar Turčinov ohlásil plán spustiť “rozsiahlu protiteroristickú operáciu” proti ozbrojencom na východe krajiny aj za účasti armády. Predseda parlamentu s prezidentskými právomocami to oznámil vo svojom prejave k národu. Taktiež povedal, že Rusi vedú proti vlasti vojnu prostredníctvom vyvolávania nepokojov na východných územiach susediacich s Ruskom.

Podľa jeho slov vláda v Kyjeve nedovolí zopakovaniu marcového scenára z polostrova Krym. Turčinov však zároveň oznámil, že ukrajinské orgány nebudú stíhať militantov, ktorí sa vzdajú zbraní do pondelka rána.

“Agresor sa nezastavil a pokračuje v rozsievaní nepokojov.. Rada národnej bezpečnosti a obrany sa preto rozhodla spustiť teroristickú operáciu v plnom rozsahu so zapojením armádnych zložiek. Nedovolíme Rusku na východe zopakovať scenár z Krymu,” oznámil v prejave k národu Turčinov, podľa ktorého bola pri zásahu proti ozbrojencom v meste Slovjansk “preliata krv ukrajinských hrdinov”.

Päťdesiat zranených 

Najmenej 50 ľudí utrpelo zranenia počas potýčok medzi vládnymi silami a odporcami novej vlády v Kyjeve. Podľa ruských médií väčšina osôb utrpela ľahké zranenia vrátane jedného policajta. Potýčky sa mali odohrať počas snahy stoviek ľudí isť podporiť desiatky cez týždeň zadržaných aktivistov, ktorí minulý týždeň obsadili administratívne budovy v meste.

Vládne sily však v rámci “protiteroristickej operácie” demonštrantov utorok vyhnali. Obdobná akcia sa v nedeľu odohrala aj meste Slovjansk. Výsledkom boli minimálne dvaja mŕtvi a množstvo zranených. Potýčky s políciou sa v nedeľu odohrali aj ďalšom východoukrajinskom meste Záporožie.

Viac..  Danko: Ak sa niekto rozhodne pre homosexualitu, nemá právo vychovávať deti

“Desať ľudí je podľa predbežných údajov zranených, ale nikto nebol zranený vážne. Niekto nie je hospitalizovaný,” uviedla hovorkyňa starostky Svetlana Gorbunovová-Rubanová. Podľa policajného hovorcu utrpel zranenie tiež jeden policajt.

Traja mŕtvi

V Slavjansku zahynul jeden zo stúpencov federalizácie Ukrajiny a ďalší dvaja sú zranení. Zomreli aj dvaja stúpenci kyjevského režimu. “Spolu zomreli traja ľudia. Dvaja zo strany Pravého sektoru, ako im hovoríme, a jeden náš. Áno, boli zabití. A na našej strane sú ešte dvaja zranení,” uviedol Nikolaj Solncev.

Operácie, ktoré zahájili ukrajinské špeciálne jednotky proti separatistom v Slavjansku na východe Ukrajiny, si už zrejme vyžiadali obete. Na strane vládnych síl zatiaľ padol dôstojník SBU a ďalších päť ľudí utrpelo zranenia.“Slavjansk. Mŕtvi a zranení (sú) na oboch stranách. Na našej strane – dôstojník SBU. Je zranený vedúci protiteroristického centra SBU a ešte ďalší štyria (ľudia). Na strane separatistov – nezistený počet,” uviedol informáciu ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov. Separatisti podľa neho používajú civilistov ako živý štít a poriadkové sily sa teraz preskupujú.

Rodisko Janukovyča obsadené

Obsadzovanie úradov stále pokračuje. Aktuálne demonštranti obsadili aj mesto, kde sa narodil  zosadený prezident Viktor Janukovič. V Ekanieve prevzali kontrolu nad administratívnou budovou.

“Všetko bude v poriadku, nikto nie je ozbrojený. Baníci a pracovníci v metalurgii bojujú za svoje práva. Ale mierovo – nie sú tu žiadni teroristi, ani extrémisti,” opísal baník Alexej.

Ľudia sú nespokojní

Krátko po prestrelke s obeťami sa na sociálnej sieti objavilo video, na ktorom sú zachytené autá s prestrelenými kapotami. Zábery z mobilného telefónu odvysielali ruské televízne stanice. Cesty do mesta sú zablokované demonštrantmi, ktorí dokonca podpálili pneumatiky a stromy, aby vládne jednotky stratili prehľad.

O red

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …