EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / Povedzte Bruselu, či chcete mHealth. Mobilné aplikácie, ktoré sa postarajú o vaše zdravie

Povedzte Bruselu, či chcete mHealth. Mobilné aplikácie, ktoré sa postarajú o vaše zdravie

mhealth
mHealth summit. PHOTO: Flickr.

EÚ otvára konzultáciu s cieľom zhromaždiť názory na to, ako je možné využiť mobilné technológie na zlepšenie zdravotníckych služieb v Európe. Mohlo by to priniesť potenciálne úspory vo výške 99 miliárd EUR.

Mobilné zdravotníctvo označované aj anglickou skratkou mHealth umožňuje pomocou aplikácií pre mobilné telefóny a tablety:

  • meranie krvného tlaku,
  • upozorňovanie pacientov na čas užívania liekov,
  • dávkovanie inzulínu diabetikom prostredníctvom prenosu signálov na dávkovač.

EÚ je presvedčená, že pomocou týchto aplikácií by sa v Európe mohli dosiahnuť úspory vo výške 99 mld. EUR, čo by pomohlo k redukcii nákladov na zdravotnú starostlivosť. Aplikácie by k úsporám prispeli tak, že by napríklad:

  • umožnili včasnú diagnostiku,
  • podporili posun starostlivosti od liečby k prevencii,
  • zdravotníckym pracovníkom ušetrili až 30 % času potrebného na získanie a analyzovanie údajov.

Mobilné zdravotníctvo prináša výhody aj pacientom, pretože im ponúka väčšiu kontrolu nad ich vlastným zdravím a prostredím, v ktorom podstupujú liečbu.

Investície do inovácií

Odhaduje sa, že smartfón bude do roku 2017 vlastniť 3,4 mld. ľudí a polovica z nich bude používať aplikácie mobilného zdravotníctva.

V súčasnosti si už môžete stiahnuť takmer 100 000 takýchto aplikácií. Medzi 20 najžiadanejších patria bezplatné aplikácie na šport a cvičenie či zdravotnícke aplikácie, ktoré si stiahlo viac ako 230 miliónov ľudí na celom svete.

Viac..  Nebezpečná kozmetika môže byť aj na slovenskom trhu, varuje Úrad verejného zdravotníctva

EÚ doteraz investovala 100 miliónov EUR do výskumu mobilného zdravotníctva a svojimi financiami prispela k dosiahnutiu významných inovácií. Príklady:

  • pacienti, ktorým zlyhali obličky, si čoskoro budú môcť sledovať svoju dialýzu na smartfóne,
  • existujú už aplikácie na zvládanie stresu vytvorením virtuálneho prostredia, v ktorom si používatelia osvojujú relaxačné techniky,
  • zdravotnícky personál v rakúskom Grazi pomocou nového mobilného systému výrazne zlepšil vnútorné riadenie.

Na najbližšie dva roky je v rozpočte na ďalšie investície vyčlenených takmer 95 miliónov EUR.

Konzultácie s verejnosťou

Napriek výhodám mobilného zdravotníctva pretrvávajú aj obavy, ako je ochrana údajov, ktoré zhromažďujú zdravotnícke aplikácie. Takisto sú nejasné pravidlá o tom, ako sa môžu aplikácie certifikovať ako zdravotnícke pomôcky.

EÚ vyzvala občanov, odborníkov v oblasti zdravotníctva, verejné orgány, výrobcov mobilných telefónov a ostatnú verejnosť, aby vyjadrili svoje názory na otázky súvisiace s oblasťou mobilného zdravotníctva. Konzultácia obsahuje napríklad tieto otázky: aké bezpečnostné požiadavky by sa mali vzťahovať na zdravotnícke aplikácie a ako podporiť podnikanie v sektore mHealth v Európe.

Príspevky ku konzultácii o mobilnom zdravotníctve môžete predkladať do 3. júla prostredníctvom tohto odkazu. Súhrn odpovedí bude uverejnený na konci roka.

O red

Odporúčame pozrieť

eHealth, mHealth. V Parlamente sa hovorilo o zdravotnej gramotnosti

foto:V súčasnosti existuje okolo stotisíc aplikácií umožňujúcich kontrolovať svoj zdravotný stav.  V dnešnej dobre existujú …