Ukrajina je na ceste k občianskej vojne, varuje Putin

putin
Vladimír Putin. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina je Ukrajina veľmi blízko občianskej vojny. Jeho slová prichádzajú po tom, ako ukrajinská armáda v utorok odštartovala protiteroristickú operáciu proti proruským separatistom s cieľom uchrániť krajinu pred terorizmom a kriminalitou.

Na ceste k občianskej vojne

Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou opísal krok ukrajinskej armády ako veľmi ostrý zásah. Ruský prezident sa obáva, že tento ostrý zásah privádza Ukrajinu na cestu k občianskej vojne. Obaja, Putin aj Merkelová, zdôraznili dôležitosť rokovaní medzi diplomatmi z Ruska, Európskej únie, USA a Ukrajiny, ktoré sú naplánované na štvrtok.

Rusi údajne pomáhajú separatistom

Na východe krajiny sa podľa ukrajinského vicepremiéra Vitalija Jarema pohybujú ruskí výsadkári, ktorí sa podieľajú na obsadzovaní vládnych budov. “Identifikovali sme mužov v Slavjansku a Kramatorsku. Ide o príslušníkov ruskej výsadkárskej jednotky Kupjanka-1, ktorá pochádza z Moskvy. Momentálne operujú na území Ukrajiny,” uviedol Jarema. “Tvrdenia Putina a ministra zahraničia Lavrova o tom, že tu nie sú, sú klamstvá,” dodal.

Moskva stále popiera, že by sa miešala do ukrajinských záležitostí, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by krízou na východe Ukrajine mohli ruskí agenti alebo vojaci.

Viac..  EUSPA vyhlasuje súťaž #myEUspace, vesmír príležitostí pre inovácie a podnikateľov v EÚ

Protiteroristická operácia

Ukrajinská armáda odštartovala v utorok protiteroristickú operáciu na východe krajiny, kde proruskí demonštranti obsadili niekoľko vládnych budov a žiadajú odtrhnutie ich regiónov od Ukrajiny. Začiatok operácie v doneckej oblasti oznámil úradujúci ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Ako povedal, cieľom je ochrániť miestne obyvateľstvo pred terorom a kriminalitou.

Operácia, ktorá bude vyvážená, fázovitá a zodpovedná, sa podľa Turčynova začala v skorých ranných hodinách. Moskva svojho suseda pred uskutočnením vojenskej operácie na východe varovala. V utorok podvečer sa dokonca objavili informácie o tom, že operácia si už vyžiadala aj prvé obete. Oficiálne zdroje to však zatiaľ nepotvrdili.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Vladimir Putin

Za zabitie Litvinenka je zodpovedné Rusko, tvrdí Európsky súd pre ľudské práva

Za neprirodzenú smrť bývalého agenta Alexandra Litvinenka z 23. novembra 2006 v Londýne je zodpovedné …