Jurij Prodan
Jurij Prodan, ukrajinský minister energetiky. PHOTO: PHOTO © European Union 2014

Ukrajinci zatiaľ odmietajú pomocnú ruku Slovenska


Jurij Prodan
Jurij Prodan, ukrajinský minister energetiky. PHOTO: PHOTO © European Union 2014

VEĽKÉ KAPUŠANY – Memorandum o spolupráci pri reverzných dodávkach zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu nepodpísali. O memorande vo Veľkých Kapušanoch spolu rokovali minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan za účasti zástupcu Európskej komisie Klausa Dieterta Borghradta.

Rúra s priemerom 700 milimetrov

Ako uviedol minister Prodan, rokovania budú pokračovať a skončiť by sa mali do dvoch týždňov. Potvrdil to aj minister Malatinský, ktorý zdôraznil, že Slovensko aj EÚ budú hľadať také riešenie, ktoré nespôsobí problémy a umožní Slovensku dodržať všetky záväzky a zmluvy.

Slovenská strana prišla na rokovanie s podpísaným memorandom. Aby nedošlo k legislatívnym medzinárodným problémom s partnermi Slovenska, najmä Ruskom, navrhuje, aby sa na reverznú dodávku plynu využila rúra s priemerom 700 milimetrov, ktorá mala voľakedy zásobovať elektráreň Vojany.

Nižšie dávky

Bolo by však k nej treba mimo kompresorovej stanice Veľké Kapušany vybudovať krátke prepojenie a nainštalovať špeciálne zariadenie na meranie parametrov plynu tečúceho z Slovenska na Ukrajinu. Prvé dodávky plynu na Ukrajinu by mohli tiecť už začiatkom zimy, no nie v takom objeme, ako náš východný sused očakáva.

Najprv by malo ísť o dodávku 3,2 miliardy kubíkov a neskôr by sa mohli postupne zvýšiť na deväť až desať miliárd kubíkov. Ukrajinská strana v utorok uviedla, že tento návrh je pre ňu neprijateľný. Hlavným dôvodom je, že by išlo o nižšie dodávky, ako očakávala. Prišla s iným variantom, ktorý je podľa ministra Prodana lacnejší a dá sa rýchlejšie realizovať.

Viac..  Martin Hojsík: Obavám sa, že čoskoro budeme musieť premenovať známu rozprávku. Bude sa volať Voda nad zlato. VIDEO

Politický význam

Prodan uviedol, že do Kapušian vedú štyri plynovodné rúry, ktoré sa využívajú len na 50 percent a tak navrhujú, aby sa pre reverzné dodávky plynu využila časť tejto voľnej kapacity. Dodal, že ukrajinská strana už má podpísané dohody o reverzných dodávkach plynu s Poľskom aj Maďarskom.

“Európska komisia prikladá týmto rokovaniam a reverzným dodávkam veľký význam. Nie je to len technický problém. Riešenie tejto otázky má veľký politický význam, lebo je to signál o poskytnutí pomoci Ukrajine a jej postupného integrovania do únie,” povedal zstupca EK Borghardt.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Španielsko by sa mohlo stať centrom pre export zemného plynu do európskych krajín, ktoré chcú …