EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Proruskí separatisti obsadili letisko v Donecku

Proruskí separatisti obsadili letisko v Donecku

Ukrajina
Kríza na Ukrajine. PHOTO: Flickr.

WASHINGTON – Americký prezident Barack Obama pohrozil Rusku ďalšími sankciami v prípade, že Moskva bude pokračovať v podpore separatistov na východe Ukrajiny. Podľa neho Rusko jasne porušilo ukrajinskú zvrchovanosť a územnú celistvosť anexiou Krymu. Vladimir Putin označil tvrdenia o ruskej zaangažovanosti na Ukrajine za nezmysel.

Separatisti obsadili letisko v Donecku

Proruskí separatisti prenikli do budovy medzinárodného letiska v Donecku na východe Ukrajiny, ale zatiaľ nič ďalšie nepodnikajú. Stúpenci Ruska sa už skôr nechali niekoľkokrát počuť, že je potrebné zablokovať činnosť letiska, aby sa do mesta nemohli dostať pravicoví radikáli z hnutia Pravý sektor. Uviedla ukrajinská agentúra Unian.

“Áno máme hostí. Sú vo vnútri terminálu. Zatiaľ nič nepodnikajú, letisko pracuje normálne,” potvrdili predstavitelia doneckého letiska. V okolí budovy sa údajne pohybujú aj automobily s ďalšími desiatkami proruských separatistov a niektorí smerujú na letisko peši v rukách nesú vlajky nimi nedávno vyhlásenej Doneckej republiky. Podľa reportérov priamo ne mieste to nevyzerá, že by títo ľudia mali zbrane.

Proruskí ozbrojenci vybavení samopalmi prevzali v stredu kontrolu nad radnicou v meste. Okolo budovy vybudovali barikády a požadujú, aby sa v meste konalo referendum, ktoré oblasti zaistí väčšiu autonómiu. Už skôr separatisti obsadili aj miestnu policajnú stanicu a sídlo gubernátora.

Ukrajina nepustí do krajiny Rusov

Ukrajinské úrady uviedli ruskej leteckej spoločnosti Aeroflot, že do krajiny nepustia ruských mužov vo veku od 16 do 60 rokov. Pricestovať môžu len v určitých prípadoch: pokiaľ majú na Ukrajine príbuzných, cestujú so svojimi rodinami alebo idú na Ukrajinu na pozvanie určitej firmy či konkrétnej osoby.

Zavedenie nových pravidiel oznámili ruské aerolínie vo svojom prehlásení na internetových stránkach. Kyjev následne upresnil, že opatrenie platí od dnes a jeho súčasťou budú prísnejšie kontroly na všetkých hraniciach, nielen na letiskách.“Aeroflot informuje svojich pasažierov o prísnych obmedzeniach, ktoré zaviedli orgány pri vstupe do krajiny,” uviedla ruská letecká spoločnosť.

Viac..  PREHĽAD: Najčastejšie mýty o migrácii a ochrane vonkajších hraníc EÚ

Druhou kategóriou cestujúcich, ktorých sa zákaz týka, sú ukrajinskí muži vo veku 16 až 60 rokov, ktorí sú registrovaní na území autonómnej republiky Krym a v meste Sevastopol.

Opäť budú platiť určité výnimky. Napríklad, keď budú cestovať na pohreb blízkej osoby, budú mať k dispozícii dokumenty o vážnom ochorení príbuzného či budú inak preverení pohraničnou strážou.

USA chystá sankcie 

Americký prezident Barack Obama jednoznačne odsudzuje zaangažovanie Ruska do situácie na Ukrajine. “Vždy keď Rusko podnikne kroky smerujúce k destabilizácii Ukrajiny a porušeniu jej zvrchovanosti, bude to mať následky,” povedal Obama.Putinove rozhodnutia sú zlé nielen pre Ukrajinu. Uškodia aj Rusku,” dodal.

Obamove výroky môžu mať súvis s prípravami nového balíku protiruských sankcií, ktoré by mali postihnúť ruských boháčov blízkych prezidentovi Putinovovi. Sankcie nemali byť vyhlásené pred štvrtkovými ženevskými rozhovormi ministrov zahraničia USA, Európskej únie, Ruska a Ukrajiny. S jednaním sa však nespájajú veľké očakávania.

Rusi nechcú bojovať

Obama pripomenul, že Rusko jasne porušilo ukrajinskú zvrchovanosť a územnú celistvosť marcovou anexiou Krymu. Rusi pokračujú v podpore proruských milícií na juhu a východe Ukrajiny.

Napriek rastúcemu napätiu v regióne, vrátane preletov ruského vojenského lietadla okolo amerického torpédoborca hliadkujúceho v Čiernom mori, Obama ostáva presvedčený, že Rusko se nechystá vyvolať vojenský konflikt s USA. “Nemajú záujem o vojenský stret s nami a my nepotrebujeme vojnu,” povedal Obama.

Ruský prezident Vladimir Putin dôrazne poprel, že by na východe Ukrajiny bola ruská armáda alebo ruskí inštruktori. Podľa neho na nepokojnom východe krajiny vystupujú za svoje požiadavky miestni obyvatelia.

Putin taktiež označil vyslanie armády na východ Ukrajiny za ďalší vážny zločin Kyjeva. Kyjevské úrady sa podľa neho dopustili zločinu, keď poslali na civilné obyvateľstvo tanky a letectvo.

Rokovania o Ukrajine

O red

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …