EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Eurokandidátka Slávka Krišková: Keď presadím svoj program, s politikou končím
slávka krišková
Slávka Krišková, kandidátka do eurovolieb. PHOTO: redakcia/SK.

Eurokandidátka Slávka Krišková: Keď presadím svoj program, s politikou končím

slávka krišková
Slávka Krišková, kandidátka do eurovolieb. PHOTO: redakcia/SK.

Slávka Krišková chce dosiahnuť koniec sankcionovania rodičov, ktorí nedajú zaočkovať svoje dieťa, rehabilitáciu Róberta Bezáka a razantné vymáhanie výživného od nezodpovedných otcov. Slávka Krišková je občianskou kandidátkou č. 7 za Európsku demokratickú stranu / EDS vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 24. mája 2014.

Prečo ste sa rozhodli pre politickú kariéru?

– Kariérou by som to nenazvala. Politika, najmä tá, ktorá nás obklopuje, je o všetkom inom len nie o tom, čo od nej očakávam. Ako volič by som si rada vyberala z kandidátov, ktorí majú konkrétny program, nie len text o všeobecnom blahu, istotách a celosvetovom mieri. Garantovať alebo hodnotiť plnenie takého programu, alebo nebodaj konkrétny prínos toho, či oného politika  je merateľný asi tak, ako každoročný prínos k celosvetovému mieru kandidátok na súťaži Miss.

Opýtam sa inak. Prečo ste sa rozhodli kandidovať do Európskeho parlamentu?

– Myslím si, že je potrebné prestrihnúť nitky, ktorými si rôzne finančné a lobbingové skupiny zaviazali politikov. Sú to politici, ktorí stratili kontakt s realitou. Je veľa krívd a bezprávia, na ktoré sa zabúda, a hoci „nespasím“ svojím programom celý svet, verím, že aj malý krôčik vpred spraví našu krajinu lepším miestom pre život. Presadzujem konkrétne štyri body, a ak dostanem 24.mája od občanov dôveru, budú to presne tieto štyri body, za ktoré budem zubami nechtami bojovať. Nič viac, nič menej.

Povedzme, že by sa vám tieto štyri body podarilo splniť. Čo bude potom?

– Nič. V deň, keď bude môj program súčasťou zákonov a smerníc európskeho parlamentu, bude mojím posledným dňom v politike. Okrem toho sa domnievam, že prémiový plat europoslanca nemotivuje k prémiovým výkonom, ale práve naopak. V podstate polovicu funkčného obdobia sa pripravujú na kandidatúru na ďalšie funkčné obdobie, aby o tento „komfort“ neprišli. Moja kandidatúra nie je o túžbe po peniazoch, preto som zverejnila svoje čestné prehlásenie, v ktorom som sa zaviazala venovať polovicu platu europoslanca na konkrétne dobročinné účely. Ich prerozdelenie do posledného centu zverejním na stránke www.kriskova.sk a www.facebook.com/kriskovaslavka, kde mi už teraz môže každý napísať svoj názor, kam by tieto finančné prostriedky mali putovať.

Vašou veľkou agendou je dobrovoľné očkovanie. Prečo?

– Nie som  proti očkovaniu, ale proti akýmkoľvek sankciám, ktorými sú rodičia trestaní. Sú to rodičia, ktorí sa v skutočnosti pre svoje deti snažia robiť to najlepšie. Neplánujem ani vyťahovať farmalobby, pretože sa domnievam, že nie je o nič horšie, ako iné lobby. Keď ide o kšeft, znaky správania majú podobné. Nie som pediater, imunológ ani biológ. V tejto rovine nechcem argumentovať, mám úctu k vzdelaniu a nehodlám ho spochybňovať. Ak ale farmaceutické spoločnosti môžu zatajovať úplné zloženie vakcín a nezverejňovať napr. stopové prvky, odvolávajúc sa na obchodné tajomstvo, a súčasne je rodič povinný podpísať „informovaný súhlas“, v ktorom sa výrobca a aj štát zrieka zodpovednosti za prípadné kontraindikácie alebo iné, fatálne komplikácie a prenáša ich na rodičov, potom je to veľký, nielen právny, ale aj etický problém.

Viac..  Europoslankyňa Záborská: Európsky parlament niektorými rozhodnutiami hazarduje s dôverou občanov

Tí rodičia, ktorí sa chcú vyhnúť konfliktným situáciám a zároveň majú dostatok finančných prostriedkov, si pritom vymenia cez internet kontakty na súkromných pediatrov, ktorí všetko administratívne zabezpečia podľa platnej legislatívy, až na podstatný detail. Dieťa nezaočkujú. Koľko je takýchto detí samozrejme nik netuší a v prípade skutočnej pandémie bude toto naozaj problém, lebo akékoľvek štatistiky o zaočkovaní budú na nič.

V prípade očkovania sa ale hovorí aj o takzvanej kolektívnej imunite.

– A počuli ste o 18 krajinách len v Európe a v okolí, kde je očkovanie dobrovoľné? Máme otvorený trh, žiadne hranice, môžeme voľne cestovať, v lete sa „natlačiť“ do áut a stretnúť sa na pláži napr. v Chorvátsku.  Sme teda „zriedení“ v pomere, keď by podľa tejto teórie už s kolektívnou imunitou mal byť problém. O akej kolektívnej imunite tu teda hovoríme? A pôjdem trochu do extrému,  v čom sú naše deti špinavšie alebo použijem radšej politicky korektnejší výraz „rizikovejšie“, keď musia byť povinne očkované, než deti z krajín, ktoré očkované byť  nemusia? (pozn. red. Dánsko,  Estónsko, Fínsko, Grécko,  Írsko, Island, Litva, Luxemburg, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Veľká Británia). Ako chcete obhájiť to kvantum vyspelých štátov, kde je vystavovanie dieťaťa nežiaducim účinkom očkovania dobrovoľné a na Slovensku povinné? Prečo by sme si aspoň v tomto nemohli byť rovní?!

To by bola téma očkovanie, a teraz ďalší bod vašej kampane – Róbert Bezák. Je to výrazná osobnosť, ako chcete vašich sympatizantov presvedčiť, že nejde len o akési „parazitovanie“ na tejto téme?

– Tu nejde len o Róberta Bezáka. Mám 33 rokov, a ak sa v tomto pomerne mladom veku už podarilo politikom zničiť moje ideály o tom „ako, za koľko a kam“ táto krajina smeruje, je šialené prísť o to posledné, v čo každý veriaci či neveriaci vo vnútri svojej duše ešte verí. Každý z nás bez ohľadu na vzdelanie vie vycítiť, keď sa ho dotkne nefalšované skutočné dobro. Forma, akou Róbert Bezák evanjelizoval, ako pristupoval nielen k veriacim, ale aj neveriacim je niečo, čo sa nedá zahrať, ani naučiť, s tým sa človek musí narodiť.  Bolí ma, keď vidím, ako je v cirkvi  to dobré, to čo je ľuďom a svetu otvorené, udupané a popľuvané. Keď človek potom počúva moralizovanie v kostole bez štipky sebareflexie, začne mať pocit, že tam nepatrí. Róbert Bezák nie je prvý, kto sa nesklonil týmto démonom, Anton Srholec by vedel určite tiež veľa porozprávať. Čítali ste knihu od Šebastiána Laba, mimochodom veľmi dobrého priateľa Jána Sokola?

Nie, ale viem, že ste podali trestné oznámenie, čo za vydanie knihy nebýva veľmi obvyklé…

O red

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec

Europoslanec Štefanec: Prekážkou lepšieho vzdelávania o EÚ je často byrokracia

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (EĽS) sa v piatok stretol s ministrom školstva SR Jurajom Draxlerom vo …

 • Karol

  Konečne, niekto kto nenasľubuje hory doly, ale konkrétne 4 body. Držím palce, len neviem ako presvedčiť konzervatívcov, aby dali šancu ľudom z praxe ako ste vy a nie teoretikom, ako je to teraz!

 • Karol

  Skúste s p. Slávkou Kriškovou urobiť aj rozhovor kam konkrétne pôjdu prerozdelené peniaze, pre mňa by to bolo podstatné pri rozhodovaní.

 • Vadim Kusý

  možno by sa mala zamyslieť nad tým, prečo príde deväť z desiatich otcov o deti po rozchode z ich matkami…

  • Karol

   Lebo 8 z 9 otcov neprejavuje o starostlivosť o dieťa záujem. A to smrtelne vážne. Beriem ale, že 1-2 z 10 by mali dostať šancu, lebo sú lepšia alternatíva než matka… tu ťaháme za kratší koniec. inak povedané súhlasím s Vami, ale čísla 9z10 je mimo štatistiky, predpokladám, že pre dramatizáciu, potom ok.

   • Vadim Kusý

    Tie statistiky su verejne dostupne. Ziska ich velmi lahko kazdy kto ma zaujem.

    • Karol

     V poriadku, pošli mi teda link na tú štatistiku a rovno sa s tebou stavím o 1000€, že to tak nebude.

    • Karol

     Počuj 3hodiny fuč a ešte si mi neposlal tú štatistiku. Toľko ju snáď nehľadáš, veď si mi napísal: “Tie statistiky su verejne dostupne. Ziska ich velmi lahko kazdy kto ma zaujem.” Neblázni, 1000€ je 1000€!

     • Vadim Kusý

      žiaľ mám aj inú robotu, ako tu sedieť…
      Nech sa páči:
      http://otcovia.sk/rozsudky_SR.html
      č.ú.: 2614027469/1100

     • Rudolf Bíro

      Sorry, ale tá štatistika (ak akceptujem že je pravdivá, zdroj som neskúmal) tak hovorí o tom, že 8 z 10 detí (nie 9 z 10 ako uvádzaš) je zverených matke. To ale po A) nevypovedá nič o tom koľko otcov príde o deti – prísť o dieťa znamená nemať možnosť sa stýkať s dieťaťom. a po B) nevypovedá nič o tom, koľko otcov prejavilo záujem aspoň o striedavú starostlivosť, takže čisto štatisticky by si mal cvakať ty 🙂