V Chorvátsku padajú ceny nehnuteľností dvojciferným tempom. U nás už podľa Eurostatu nepatrne rastú


Od vypuknutia krízy a prasknutia bubliny na realitnom trhu sú kupujúci tými, ktorí hrajú prvé husle. Takmer nepretržitý pokles či nanajvýš stagnácia cien nehnuteľností a previs ponuky nad dopytom zvýhodňujú záujemcov o kúpu pred tými, ktorí sa snažia nehnuteľnosť predať. Byty a domy sú tak síce dostupnejšie ako pred vypuknutím krízy, avšak neľahká situácia na pracovnom trhu bráni mnohým Európanom, vrátane Slovákov, na nové bývanie čo i len pomyslieť. A to i napriek tomu, že aj v roku 2013 ceny nehnuteľností v mnohých európskych ekonomikách klesali. Bublina na realitnom trhu tak síce praskla už pred šiestimi rokmi, no stále celkom nespľasla.

 

medziročná zmena cien nehnuteľností určených na bývanie v krajinách EÚCeny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v 4. štvrťroku 2013 podľa najnovších údajov Štatistického úradu EÚ [Eurostat] medziročne vzrástli o 2,2 %. Za celý rok 2013 bol však cenový rast nehnuteľností miernejší, a to na úrovni 0,9 %. Slovenské byty a domy sú tak stále o približne pätinu lacnejšie ako pred vypuknutím krízy, teda počas roka 2008. Podľa metodiky Národnej banky Slovenska [NBS] ceny nehnuteľností na Slovensku v 4. kvartáli 2013 zaznamenali medziročný pokles o – 2,6 % a za celý rok 2013 pokles o – 0,9 %. Nesúlad medzi štatistikami Eurostatu a NBS vyplýva z odlišnej metodiky.

 

Prudké zmeny cien na slovenskom realitnom trhu neočakávame ani v tomto roku 2014. Pravdepodobným sa nám nejaví už ani výraznejší pokles cien bytov a domov, no zatiaľ nevidíme ani dostatočne silné impulzy pre ich cenový rast. Nezamestnanosť na Slovensku je aj naďalej vysoká a obmedzuje počty ľudí, ktorí môžu na kúpu nového bývania pomýšľať. Na druhej strane ale rekordne nízke úrokové sadzby z úverov na bývanie môžu ku kúpe nehnuteľnosti motivovať aj tých, ktorí doposiaľ vyčkávali.

 

V Európskej únii bol vlani cenový vývoj na poli nehnuteľností zmiešaný. Dvojciferný cenový pokles bol v roku 2013 evidovaný v Chorvátsku [o – 16,5 %]. Chorvátsko sa borí s recesiou a prepadom cien nehnuteľností už 5 rokov a ani v aktuálnom roku 2014 nemusí dôjsť k obratu. Medziročný pokles cien nehnuteľností neustal v minulom roku ani v Španielsku [o – 9,0 %]. Od prasknutia realitnej bubliny v roku 2008 zlacneli nehnuteľnosti v Španielsku o takmer dve pätiny. Pomerne výrazným tempom klesali v roku 2013 aj ceny nehnuteľností na Cypre, v Holandsku či v Taliansku.

Viac..  Ivan Štefanec: Nemôžeme spochybňovať základné hodnoty EÚ ako to robí napríklad aj Poľsko

 

Pomerne dlhý je ale aj zoznam krajín, v ktorých vlani ceny nehnuteľností zamierili smerom nahor. Drahšie ako v roku 2012 boli vlani byty a domy v 12 krajinách únie, za ktoré boli údaje dostupné. Najvýraznejšie, až o 10,6 %, zdraželi nehnuteľnosti v Estónsku. Estónsko si však v rokoch 2008 a 2009, podobne ako Lotyšsko a Litva, prešlo krízou na realitnom trhu spojenou s prepadom cien nehnuteľností o desiatky percent a tak aj napriek cenovému rastu z posledných kvartálov sú estónske byty a domy stále o vyše štvrtinu lacnejšie ako pred krízou.

 

“V Európskej únii ako celku boli v 4. štvrťroku 2013 nehnuteľnosti o – 0,1 % lacnejšie ako v rovnakom období roku 2012. Za celý rok 2013 nehnuteľnosti v únii zlacneli o – 0,9 %,” hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Jedná sa o vážený priemer, v ktorom majú najväčšiu váhu najsilnejšie európske ekonomiky. V porovnaní s letom 2008, kedy ceny nehnuteľností v EÚ dosiahli svoj vrchol, boli na konci roku 2013 európske byty a domy o cca – 6 % lacnejšie.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ministri financií krajín EÚ odstránili poslednú prekážku prijatia eura v Chorvátsku

Ministri financií Európskej únie v utorok schválili tri zákony, ktoré otvárajú cestu pre Chorvátsko, aby …