smolková
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: © European Union, 2016

Europoslankyňa Smolková: Nepodpísanie asociačnej dohody je chybou na oboch stranách

smolková
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: © European Union, 2014

Mgr. Monika Smolková, narodená 6. októbra 1956 v Janovíku.

Vzdelanie: Pedagogická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove.

Členka : Smer – sociálna demokracia

Pôsobí aj ako europoslankyňa, členka Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP  

Čo sa Vám v predchádzajúcom období v EP podarilo? Čím sa chcete pochváliť?

– Každý poslanec sa venoval inej problematike, za každým poslancom je kus poctivej práce. Za najväčší spoločný úspech však považujem schválenie výnimky pre Slovensko, aby sme mohli čerpať eurofondy o jeden rok dlhšie. Za najväčší aj môj osobný úspech považujem odprezentovanie tokajskej oblasti na pôde EP a aj môj podiel na záchrane značky Tokaj pre Slovensko. Takisto aj prezentácia mesta Košice ako európskeho hlavného mesta kultúry, výjazdové rokovanie Výboru pre kultúru a vzdelávanie v Košiciach a takisto aj dialógy o potenciáli kreatívnej kultúry pre zamestnanosť. V Košiciach sa organizovali za mojej výdatnej angažovanosti. Hrdá som aj na svoju prácu spravodajkyne pre Program pre vytváranie nových pracovných miest, pracovné zručnosti a návyky.

Čo bolo neúspechom z pohľadu Vašich osobných ambícií?

– Práca v EP ma nadchla, robila som ju s presvedčením, že rozhodnutia za ktoré hlasujem sú v prospech ľudí na Slovensku aj v Európe.

Čomu Vás predchádzajúce pôsobenie v EP v oblasti politiky naučilo?

– Naučilo ma, že politika môže byť aj o spolupráci, komunikácii, hľadaní kompromisov a dohôd. Že rešpektovanie iných názorov a postojov je možné aj pri počte 751 poslancov z 28 krajín.

Pôsobíte vo Výbore pre spoluprácu EÚ s Ukrajinou. Ako vidíte ďalšie kroky, ktoré by mala Únia urobiť? Toto obdobie je pre Ukrajinu ťažké a zároveň europoslanci sa teraz zrejme viac sústredia na voľby a aktivity s tým spojené..

– Počas piatich rokov sme sa pravidelne stretávali s poslancami národného parlamentu Ukrajiny, ktorí boli z vládnej strany, ale aj opozície a všetci mali jednotný názor na vstup Ukrajiny do EÚ. To, že sa napokon nepodpísala asociačná dohoda je chyba predstaviteľov EÚ aj Ukrajiny. Každý chcel pre danú chvíľu nesplniteľné podmienky a nezvážili sa dostatočne možné riziká. Preto aj keď sa nám, poslancom EP, končí mandát a začíname aktivity spojené s voľbami, musia predstavitelia EÚ byť ešte aktívnejší pri riešení a kooperácií vzťahov medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ.

Viac..  Monika Beňová: Zapojenie občanov do reformy fungovania Únie posilní jej dôveryhodnosť

Vedeli by ste nám bližšie špecifikovať budúce stranícke ciele, keď sa  Vám podarí opätovne získať mandát v eurovoľbách?

– Pre kandidátov za stranu SMER – Sociálna demokracia bude aj naďalej prioritou obhajoba záujmov ľudí, programy pre vytváranie nových pracovných miest, pre ďalší rast ekonomiky, ochrana práv spotrebiteľov, ale aj podpora malých a stredných podnikateľov. Naše ciele sú zhodné s cieľmi Stratégie 2020 – znižovanie chudoby, zvyšovanie vzdelávania , ochrana životného prostredia a podpora vedy a výskumu.

Prečo by mali ľudia voliť práve Vás?

– Ľudia, voliči majú na výber kandidátov z 29 politických strán a hnutí. Ale v prvom rade, ak sa rozhodnú ísť voliť, mali by sa oboznámiť s prácou a doterajšími pracovnými a politickými skúsenosťami jednotlivých kandidátov. Ísť sa učiť do EP je veľkým luxusom pre Slovensko, ktoré bude mať 13 poslancov. Preto by to mali byť ľudia skúsení, odborne zdatní a mali by už mať skúsenosti z politickej praxe na Slovensku.  Dúfam, že spĺňam tieto kritéria a o mojej práci sa môžu voliči dozvedieť viac na www.monikasmolkova.sk.

Aká bude podľa vás volebná účasť, keďže doteraz bola slabá?

– Stále som optimistka a verím, že Slovensko so svojou volebnou účasťou neskončí na poslednom mieste. Ak média a kandidujúce strany urobia dostatočnú mobilizačnú kampaň, výsledok bude lepší ako pred piatimi rokmi. Som o tom presvedčená.

Koľko mandátov podľa Vás získa Smer?

– Smer chce obhájiť volebný výsledok z roku 2009, teda 5 mandátov. Osobne si myslím, že môžeme získať 6 mandátov.

Ďakujeme za rozhovor. Na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedala europoslankyňa a kandidátka v eurovoľbách 2014 Monika Smolková.

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Ekonomické dopady koronavírusu nie sú ospravedlnením na zneužitie slabej pozície podnikov, zdôrazňujú europoslanci

Pre európske firmy oslabené koronakrízou je ťažké brániť sa štátom podporovanej konkurencii z tretích krajín. …