EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Šokujúce! Podľa prieskumov je každá tretia žena v EÚ týraná

Šokujúce! Podľa prieskumov je každá tretia žena v EÚ týraná

žena nasilie
PHOTO: Flickr.

Európska komisia pokračuje v zmenšovaní rozdielov medzi mužmi a ženami. Postavenie nežnejšieho pohlavia zlepšila najmä v oblasti zamestnanosti, odmeňovania a dôchodkov. Dôkazom je i rastúci počet žien, ktoré zastávajú v správnych radách spoločností vedúce funkcie. Pretrvávajúcim problémom je i naďalej násilie. Podľa prieskumov sa s fyzickým či sexuálnym útokom stretla od veku 15 rokov každá tretia žena.

Na niektoré výzvy Európskej únie si však budeme musieť ešte počkať. Jednou z nich je rovnaká výplatná páska, ktorej sa ženy potešia až o nejakých 70 rokov. Ich mzda za odpracovanú hodinu je stále o 16 percent nižšia než v prípade zástupcov mužského pohlavia. Rodové rozdiely sa prejavujú aj v dôchodku a pohybujú sa na hodnote 39 percent.

Viac..  Zákaz spania na ulici. Bezdomovci sa boja, že sú ďalším cieľom Viktora Orbána

Hudbou budúcnosti je i dosiahnutie rovnocenného zastúpenia v národných parlamentoch. Rozbíjaním takzvaného skleneného stropu však máme vo vedúcich pozíciách čoraz viac manažérok a riaditeliek. Druhou stranou mince však je, že ide obvykle o kótované firmy.

Opatrenia pre rodovú rovnosť sa týkajú tiež ochrany žien a dievčat pred násilím. Európska legislatíva sa zastáva práv detí a rovnako nesúhlasí s mrzačením ženských pohlavných orgánov. Táto praktika postihuje podľa odhadov len v členských krajinách asi 500-tisíc obetí.

O ruz

Odporúčame pozrieť

OSN a Európska únia zahajujú spoločnú iniciatívu. Na boj proti násiliu voči ženám vyčlenili 500 miliónov eur

Snaha zlepšiť postavenie žien v spoločnosti je cieľom mnohých krajín. Štatistiky jasne ukazujú, že na …