EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Chartu EÚ sa postupne stáva realitou, odvolávajú sa na ňu už aj súdy

Chartu EÚ sa postupne stáva realitou, odvolávajú sa na ňu už aj súdy

Viviane Reding
PHOTO: ©Flickr. Viviane Reding, podpredsedníčka Európskej komisie

Význam a dôležitosť Charty EÚ rastie. Vo svojich rozhodnutiach ju čoraz častejšie uplatňuje Súdny dvor a jej dosah si uvedomujú aj sudcovia členských štátov. Rešpekt jej prejavila i Komisia, ktorá propaguje a háji názory dôležitého dokumentu. Charta sa venuje základným právam európskych občanov, ako je napríklad otázka voľného pohybu a pobytu, ochrana osobných údajov a spotrebiteľa.

To, že sa Charta stáva realitou, vyplýva z počtu rozsudkov, v ktorých sa na ňu odvolávajú Súdy EÚ. Kým v roku 2011 ju justičné orgány citovali v 43 prípadoch, o rok neskôr sa táto cifra zdvojnásobila. Na popularite jej rovnako pridáva Komisia, ktorá môže navrhnúť právne predpisy podľa hodnôt a zásad Charty.

„Charta slúži ako záchranná sieť pre našich občanov a ako orientačný nástroj pre členské štáty i súdy. Sme nadšení, že sa nám takmer po štyroch rokoch podarilo upevniť kultúru základných práv v inštitúciách EÚ,“ uviedla podpredsedníčka Komisie Viviane Redingová, ktorá nepopiera, že Charta by mohla v budúcnosti predstavovať pre Európu vlastnú Listinu práv.

Viac..  Komisia navrhuje obnoviť Nástroj na prepájanie Európy

Charta základných práv nadobudla svoju platnosť prijatím Lisabonskej zmluvy 1. decembra 2009. Stanovuje základné práva, ktoré odrážajú spoločné hodnoty Európy a jej ústavné dedičstvo. Určujúca je predovšetkým pre európske inštitúcie a systémy členských štátov len dopĺňa.

O ruz

Odporúčame pozrieť

Krachuje vám firma? Skôr ako zbankrotujete dostanete druhú šancu

Rada ministrov súhlasí s návrhom Komisie, aby poctiví podnikatelia dostali druhú šancu. Modernizácia európskych právnych …