EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Až tretina Slovákov nečíta knihy. Nechýbajú im na ne peniaze, ale čas

Až tretina Slovákov nečíta knihy. Nechýbajú im na ne peniaze, ale čas

Marec, mesiac knihy, je už za nami. Pre mnohých z nás knihy predstavujú spoločníka počas celého roka. Nájdu sa však aj takí, a nie je ich málo, ktorí čítaniu kníh neholdujú vôbec. Podľa aktuálneho prieskumu Eurobarometer neotvorila za posledný rok žiadnu knihu až tretina Slovákov a Európanov. Prieskum sa uskutočnil na prelome apríla a mája 2013 a položil Európanom otázku, koľko kníh prečítali za posledných 12 mesiacov.

európania a knihyNajväčšími čitateľmi sú severania. Len 9 zo 100 Švédov priznalo, že za uplynulých 12 mesiacov od uskutočnenia prieskumu neprečítali ani jednu knihu. Naopak, až 65 % Švédov uviedlo, že za uplynulý rok prečítalo viac ako 5 kníh. Podobne sú na tom aj Holanďania, z ktorých ani jednu knihu neotvorilo len 14 % a naopak, viac ako polovica sa začítala minimálne do piatich kníh.

V Európskej únii ako celku knihy vôbec nečíta takmer tretina obyvateľov. Slovensko sa v našom rebríčku s podielom 32 % „nečitateľov“ umiestnilo na úrovni európskeho priemeru,” hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Ďalšia necelá tretina Slovákov v prieskume deklarovala 1 až 5 prečítaných kníh. Väčších knihomoľov, teda tých, ktorí za rok prečítali aspoň 5 kníh, je na Slovensku 37 %.

Viac..  Anna Záborská: Istanbulský dohovor je aj po roku kontroverznou témou, Európska komisia nemala právo ho podpísať

A čo Slovákov od čítania kníh odrádza? Nuž, knihy nečítame preto, že na ne jednoducho nemáme čas. Takýto dôvod v prieskume uviedla až celá polovica tých, ktorí knihy nečítajú. Ďalšia štvrtina nečítajúcich Slovákov uviedla ako hlavný dôvod nezáujem o knižné príbehy. Možno trochu prekvapivo, len 2 % nečítajúcich Slovákov uviedli, že knihy nečítajú kvôli ich vysokým cenám.

Slováci síce nepatria medzi najväčších knihomoľov, ale nájdu sa aj krajiny, v ktorých sa číta ešte menej. Zaujímavé je, že najmenej sa knihy čítajú v prímorských ekonomikách. Rekordérmi sú z tohto pohľadu Portugalci. Až 6 z 10 Portugalcov priznalo, že za uplynulý rok neprečítali ani jednu knihu. Medzi veľkých čitateľov rozhodne nepatria ani Gréci a Rumuni, spomedzi ktorých sa do stránok knihy nezadívala až polovica.

O red

Odporúčame pozrieť

ludia

Eurobarometer: Dôvera v Európsku úniu rastie

Podľa nového prieskumu Eurobarometra, ktorý bol zverejnený, väčšina Európanov hodnotí hospodársku situáciu ako dobrú a …