Europoslanci o dotovaní humanitárneho programu: zapĺňame dieru vykopávaním druhej

Humanitárna pomoc
Humanitárna pomoc. PHOTO: Flickr.

Rozpočtová komisia odklepla milióny pre pomoc ľuďom v núdzi. Peniaze pozbierala z rôznych rezerv.

Parlamentný výbor pre rozpočet schválil 150 miliónov pre urgentnú pomoc ľuďom v núdzi a 37 miliónov pre Európsky nástroj pre demokraciu a ľudské práce. Únia sa v tomto roku zaviazala financovať tieto programy minimálne 250 miliónmi. Rozpočtová komisia financie čerpala z rôznych rozpočtových položiek. Výbor vzal 74 miliónov Eur z finančného zdroja pre rozvoj spolupráce s Áziou a Latinskou Amerikou, 10 miliónov z tzv. Susedského nástroja, 8 miliónov z nástroja pre spoluprácu v oblasti jadrovej bezpečnosti a 45 miliónov z nástroja predvstupovej pomoci. 50 miliónov z rezerv pre núdzovú pomoc.

Niektorí členovia Európskeho parlamentu sa zastávajú názoru, že Únia takýmto získaním financií nič nevyriešila. Dotovaním svojho najväčšieho programu pre humanitárnu pomoc vytvorila medzery v rozpočtoch iných odvetví. „Zapĺňame dieru vykopávaním druhej,“ povedala za poslancov parlamentu členka Aliancie liberálov a demokratov Európy Anne Jensen.

Monitorovacia rada rozpočtového výboru nazvala nevyplatený účet pre humanitárnu pomoc ako “mlynský kameň okolo nášho krku”. Poslankyňa Skupiny progresívnych socialistov a demokratov Jutta Haug  si myslí, že napriek získaniu 150 miliónov na vyplatenie účtu to nestačí. “Únia sa zaviazala v tomto roku financovať tento humanitárny program výškou minimálne 250 miliónov. Ku koncu roka budeme opäť čeliť nevybaveným účtom,” dodala.

Viac..  Kreatívna Európa: Vyše 2 miliardy eur na podporu kultúry a tvorivosti

ECHO predstavuje od roku 1992 najväčší humanitárny program Únie pre krajiny, ktoré trpia nedostatkom takéhoto zabezpečenia. Na svete tvorí vyše 50% takejto pomoci a pomáha 80 krajinám, ktoré sú postihované nedostatkom potravy, vody, vojnami, či chorobami.

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

europska centralna banka

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Kažimíra pripravená

Legislatíva na elimináciu používania najmenších euromincí je už podľa Národnej banky Slovenska pripravená. Centrálna banka …