EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslankyňa Smolková: Náš východniarsky makovník dobil Brusel
smolková
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: © European Union 2014

Europoslankyňa Smolková: Náš východniarsky makovník dobil Brusel

smolková
Monika Smolková, europoslankyňa. PHOTO: © European Union 2014

S našou europoslankyňou Monikou Smolkovou sme sa rozprávali počas posledného pracovného týždňa v Štrasburgu nielen o tom, ako „makovník dobil Brusel“, ale zhodnotili sme aj prácu za päť rokov, i to, čo by mali priniesť nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu.

 

Funkčné obdobie europoslanca trvá päť rokov, ako by ste zhodnotili vaše prvé funkčné obdobie v Európskom parlamente? Tém, s ktorými ste prišli do kontaktu bolo veľa, ale ktoré by ste pripomenuli?

– Celých päť rokov sa nieslo v znamení krízy a jej riešení, pretože nezamestnanosť z roka na rok stúpala. Všetky programy, ktoré sme prijímali, boli proti nezamestnanosti a boju proti chudobe. Osobne sa mi páčilo, že sme išli naprieč Európou a nevynechali sme žiadnu z krajín. Podarilo sa nám naštartovať ekonomiku, čo deklarujú aj štatistické údaje. Za najväčší úspech považujeme rovnako aj s ďalšími kolegami z frakcie (pozn. red.- členka Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente.), že sa nám podarilo zablokovať pôvodný návrh rozpočtu Európskeho parlamentu na roky 2014-2020. Chceli sme šetriť, bolo by to však na úkor rozvoja vedy a techniky, na úkor mladých ľudí. Takmer sa do rozpočtu nezmestil program Erasmus+, ktorý umožňuje mladým vycestovať do zahraničia a študovať minimálne semester v inej krajine. Bolo to však na hrane a hrozilo, že by sme mali rozpočtové provizórium. Ako poslanci sme boli tvrdohlaví a presviedčali sme sa, že musíme rozpočet nastaviť tak, aby ľudia mali z toho prospech. Takto môžu aj študenti cítiť, že Európska únia stojí za nimi. Dáva im šancu spoznať rôzne krajiny a tým, že môžu študovať v inom štáte, sa potom vedia uplatniť v rámci celej EÚ.

Keďže som členka Výboru pre regionálny rozvoj tak viem, čo je pre nás doma najväčším kameňom úrazu – čerpanie eurofondov. Za úspech nášho výboru – zásluhou i mojej práce – považujem to, že sme nastavili pravidlá pre jednoduchšie a efektívnejšie čerpanie. Hlavne sme odbúrali množstvo byrokracie. Pevne verím, že čerpanie eurofondov na Slovensku bude v najbližších siedmich rokoch bez väčších problémov.

Viac..  Vladimír Maňka: Brusel nie je byrokratický moloch. Je tu pre občanov

Taktiež by som nemohla zabudnúť na to, čo by sme mohli mať aj u nás doma. Každý rok Európsky parlament vyhlasuje rok venovaný určitej  téme. Za päť rokov považujem najväčší ten – rok 2010, ktorý sme venovali boju proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Vtedy sme si uvedomili, koľko chudobných ľudí máme v Európskej únii. Nielen ekonomická, ale hlavne sociálna chudoba je nebezpečná. Keď človek stratí prácu, stráca aj sociálne kontakty. Potom nesmieme zabudnúť na rok 2012, ktorý bol venovaný starším ľudom, medzigeneračnej solidarite a aktívnemu starnutiu. Mnohokrát práve starší ľudia, ktorí majú bohaté skúsenosti z praxe, z celého svojho života, ostávajú doma a nemajú komu tieto skúsenosti ďalej odovzdávať.

 

Posledný týždeň v Štrasburgu priniesol so sebou posledné hlasovania. Aká práca vás ešte čaká na pôde Európskeho parlamentu kým budú voľby?

– Tento týždeň patril k veľmi náročným. Hlasovali sme dvojfázovo, na obed i večer. Tém bolo skutočne veľa, okolo stovky, nepočítala som ich. Čo sa ešte dá, chceli sme uzatvoriť. Okrem povinnosti hlasovať máme na starosti vypratanie kancelárií, odovzdávame od nich kľúče. Práca v Európskom parlamente de facto končí, možno nás čaká ešte malá administratívna práca, finančné a cestovné dorovnania, prípadne iné.

Všetci europoslanci sa sťahujeme do svojich domovských krajín, aby sme sa venovali kampani. I tí, ktorí nekandidujú, pomáhajú, aby sme aktivizovali svojich voličov k voľbám. Dôležité bude, najmä pre Slovensko, aby sme opäť neostali na poslednom mieste vo volebnej účasti tak ako v roku 2009.

 

Pozrieme sa na voľby bližšie. Strana SMER-SD Vám  opäť dala dôveru, podporila vás a ste na treťom mieste na kandidátke. Čo vás motivovalo znova kandidovať?

O dub

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec

Europoslanec Štefanec: Prekážkou lepšieho vzdelávania o EÚ je často byrokracia

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (EĽS) sa v piatok stretol s ministrom školstva SR Jurajom Draxlerom vo …