EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Európska únia a USA uvalili protiruské sankcie! Kvôli Ukrajine
Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: © European Union- EP.

Európska únia a USA uvalili protiruské sankcie! Kvôli Ukrajine

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg.
PHOTO: © European Union, 2014

Európska únia rozšírila zhruba o 15 mien zoznam osôb, ktorým kvôli kríze na Ukrajine blokuje majetok a cesty na území EÚ. Predbežne sa na tom zhodli diplomati členských štátov. Ďalšie rozšírenie by mohlo prísť ešte tento týždeň.

Sankcie pre Rusov

Európske sankcie kvôli porušovaniu územnej celistvosti a integrity Ukrajiny sa po anexii poloostrova Krym dosiaľ týkajú 33 osôb.

S v pondelok dohodnutým rozšírením teda európske sankcie postihnú necelú päťdesiatku ľudí. Na zozname v tejto chvíli nefigurujú žiadne firmy.

Aj USA v pondelok oznámili rozšírenie svojich sankcií oči Rusku. Okrem nových siedmych osôb sa dotknú aj 17-tich firiem.

Za útokom je Moskva

Charkovský starosta Gennadij Kernes sa stal v pondelok obeťou atentátu. Údajne bol postrelený do chrbta pri kúpaní v jednom z miestnych termálnych prameňov, kde ho napadli neznámi páchatelia. Medzitým polícia objavila ďalšie mŕtve telo so známkami mučenia a násilnej smrti. Za posledné dni už tretie.

Kernes bol starostom Charkova ešte za vlády prezidenta Viktora Janukovyča a po prevrate bol považovaný za prorusky orientovaného politika. Koncom februára sa v médiach objavili správy, že spolu s vtedajším charkovským gubernátorom Michailom Dobkinom odletel do Ruska.

K svojim povinnostiam na charkovskej radnici sa ale zakrátko vrátil. V polovici marca Kernesa vypočúvala kyjevská tajná služba kvôli podezreniam z únosu a prípravy vraždy. 55-ročný Kernes sa začiatkom apríla pokúsil zmierniť volanie charkovských povstalcov za odpojenie od Ukrajiny a pripojenie k Rusku. Agresívny dav sa ale starostu pokúsil napadnúť.
Podľa ukrajinskej štátnej televízie NTKU stojí za atentátom proti Kernesovi Moskva. “Rusko vyhľadáva a likviduje kľúčové body odporu,” uviedol v televízii charkovský šéf NTKU Zurab Alasanija.

Rukojemníci sa majú dobre

Separatisti na východe Ukrajiny stále zadržiavajú zahraničných pozorovateľov. Členovia vojenskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa cítia dobre a proruskí vzbúrenci ich nepovažujú za zajatcov, ale za hostí.

Viac..  Začína sa tretie kolo rokovania o brexite

Podľa najnovších informácií ich zadržanie zosnovala ruská vojenská rozviedka. Aspoň to tvrdí vodca separatistov východoukrajinského Slavjanska, Vjačeslav Ponomarjov. Zadržaní dôstojníci mali údajne za úlohu uniesť jedného z veliteľov jednotiek domobrany v Slavjansku. Skupinu vojenských pozorovateľov zadržali povstalci ešte v piatok, keď autobus s misiu OBSE dorazil do Slavjanska. Medzi zadržanými, ktorých povstalci považujú za vyzvedačov, je  aj príslušník českej armády.

Švédsky člen misie Ingvi Thomas Johansson, ktorý trpí ľahšou formou diabetu, bol v nedeľu zo zajatia prepustený.

“Vytvorili sme pre nich komfortné podmienky. Cítia sa dobre. Nie sú zajatci, sú naši hostia,” vyhlásil Ponomarjov.

Ponomarjov v pondelok oznámil, že okrem vojenských inšpektorov OBSE zadržala hliadka proruských vzbúrencov aj troch príslušníkov ukrajinského prepadového komanda Alfa, ktoré spadá pod tajnú službu SBU.

“Chceme ich vymeniť za našich bojovníkov, pokiaľ v Kyjeve niekto o príslušníkov SBU stojí,” povedal vodca slavjanských povstalcov.

Vyhlásenie nezávislej republiky

Proruskí separatisti v nedeľu večer počas demonštrácie vo východoukrajinskom Luhansku vyhlásili po vzoru susednej Doneckej oblasti s okamžitou platnosťou Zvrchovanú a nezávislú republiku. Pripravované referendum má podľa nich vznik nového štátneho útvaru len potvrdiť. Rozhodnutie padlo na zhromaždení niekoľkých stoviek ľudí pred okupovanou centrálou ukrajinskej tajnej služby SBU. Podľa povstalcov údajne išlo o delegátov územných samospráv.
Vodcovia proruských radikálov v Luhansku žiadajú, aby ruština bola vyhlásená za druhý štátny jazyk a aby boli oslobodení údajní politickí väzni. Prijali tiež prehlásenie, podľa ktorého požiadajú Rusko o vyslanie mierových síl v prípade, že bezpečnostné zložky verné kyjevskej vláde zakročia proti povstalcom.

Personálne čistky

O ram

Odporúčame pozrieť

strom, klima

Európsky dvor audítorov: EÚ musí znížiť emisie a prispôsobiť sa zmene klímy

Podľa novej situačnej správy o opatreniach EÚ v oblasti energetiky a zmeny klímy uverejnenej Európskym …