EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Rusi stiahli vojakov z ukrajinskej hranice

Rusi stiahli vojakov z ukrajinskej hranice

ruski vojaci
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Ruská armáda stiahla do kasární svoje jednotky, ktoré v minulých dňoch povolala na cvičenie v blízkosti ukrajinských hraníc. V telefonickom rozhovore to oznámil ruský minister obrany Sergej Šojgu americkému kolegovi Chuckovi Hagelovi.

Obavy z ukrajinského útoku

Dôvodom ruských manévrov bolo podľa Šoguja nebezpečie, že ukrajinská armáda použije silu proti ruskojazyčnému obyvateľstvu na východe Ukrajiny.

Ruský minister obvinil kyjevské vedenie, že pod zámienkou boja proti terorizmu vyslalo na východ zeme 15 000 vojakov s 80-mi tankami, 160-mi bojovnými vozidlami a 60-mi delami a mínometmi. Rusko podľa Šojgua bolo nútené povolať nové vojenské jednotky na cvičenie pri ukrajinských hraniciach.

40 000 vojakov na hranici s Ukrajinou

Akonáhle Kyjev oznámil, že ozbrojené sily proti civilnému obyvateľstvu nepoužije, Rusko vraj vrátilo cvičné jednotky do kasární. Podľa západných zdrojov ruská armáda pri hraniciach s Ukrajinou udržuje armádny zbor o sile zhruba 40 000 mužov.

Viac..  PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä autorské práva a odolnosť voči antibiotikám

Šojgu sa podľa agentúry Interfax zároveň sťažoval na “bezprecedentné” posilňovanie jednotiek NATO v blízkosti ruského územia. Upozornil, že sústreďovanie vojenskej sily neďaleko od hraníc Ruskej federácie vedúce kruhy NATO doprevádzajú komentármi o potrebe “zadžovania” ruského vplyvu. Uvoľnenie napätia okolo Ukrajiny podľa ruského ministra neprispieva ani “protiruská hystéria” v západných médiách.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

samit EU

Posledný samit v Bruseli neodstránil nezhody medzi štátmi

BRUSEL / Ani posledný bruselský samit neodstránil nezhody medzi štátmi pri pohľade na to, ako riešiť …