Sankcie pre Rusko môžu ohroziť výrobu slovenských automobiliek

automobilka
PHOTO: Flickr.

Minulý rok sa na Slovensku vyrobilo 987 718 áut. Najdôležitejšie odvetvie automobilového priemyslu má však interné aj externé problémy.

Zvyšovanie zamestnanosti

“Tento rok sa priblížime k miliónu, ale nepokoríme ho. Veríme, že sa tak stane budúci rok,” povedal prezident Zväzu automobilového priemyslu Jaroslav Holeček. Medzi automobilový priemysel sa radia aj subdodávateľské firmy, ktorých počet oproti roku 2012 vzrástol z 274 na 316.

Podľa Petra Mrnku zo spoločnosti PWC sa očakáva, že až “štvrtina firiem chce presunúť svoju výrobu subdodávok na Slovensko, čo by malo viesť k zvyšovaniu zamestnanosti.”

Traja Slováci, jedno auto

Predaj áut v Európe začal stúpať, prišla však hrozba v podobe prípadných rozsiahlejších sankcií voči Rusku. Trpela by najmä KIA a Volkswagen. “Z produkcie tam exportujeme bežne až pätinu našej výroby,” potvrdil hovorca KIA Motors Slovakia Jozef Bačé.

Viac..  Nemecko potrebuje viac imigrantov, tvrdí šéf federálneho úradu práce

Problém na Slovensku predstavuje predovšetkým systém vzdelávania a nedostatok kvalifikovaných ľudí. “Za posledné dva roky sa podarila naštartovať tá systémová zmena a pripravujeme taký ten slovenský duálny systém,” povedal Július Hron. Jaroslav Holeček potvrdil, že štát bude zabezpečovať teoretické vyučovanie, praktické zabezpečí zamestnávateľ.

V súčasnosti pripadá na troch Slovákov jedno auto. Drahšie automobily idú na export. Domáci si ich v mnohých prípadoch nemôžu dovoliť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …