EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Za peniaze z EÚ sme postavili 100 km diaľnic

Za peniaze z EÚ sme postavili 100 km diaľnic

diaľnice
PHOTO: Flickr.

Slovensko je členom Európskej únie od roku 2004 a za toto obdobie sme vďaka európskym peniazom postavili diaľnice, nemocnice či nakúpili dopravné prostriedky. Eurofondy dokonca podporili aj vznik nových pracovných miest.

Prínos členstva v EÚ

Od roku 2004 sa z eurofondov na Slovenskupodporil vznik 130-tisíc nových pracovných miest, postavilo sa vyše 100 km diaľnic a rýchlostných komunikácií, ďalších 112 km je vo výstavbe. Podarilo sa postaviť alebo zmodernizovať vyše 1830 km ciest I., II,. a III. triedy, zmodernizovalo sa vyše 100 km železníc, ďalšie desiatky km sú vo výstavbe.

Aj taký je podľa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku prínos nášho členstva v Európskej únii. “Eurofondy to nie sú len moderné cesty a železnice. Európska únia podporuje aj nákup nových vlakových súprav a obnovu vozového parku,” tvrdí hovorca Zastúpenia Európskej komisie Andrej Králik.

Nové dopravné prostriedky

Z eurofondov Slovensko mohlo zaobstarať 61 nových vlakov. V Bratislave sa z eurofondov vymení celý trolejbusový park (80 moderných nízkopodlažných trolejbusov) a zaobstará sa nákup 30 električiek a 15 vlakových súprav pre prímestskú dopravu.

Viac..  Ekonomike sa má dariť aj v roku 2018. Premiér má v pláne využiť to v prospech ľudí

Týmto sa podľa Králika mestská hromadná doprava dostane na úroveň iných európskych metropol. Košice sa môžu tešiť na 23 nových električiek, obnovu električkových tratí, nové trolejbusy a prímestské vlaky.

Zmodernizovalo sa tiež vyše 1020 škôl, 56 nemocníc a 208 zariadení sociálnej starostlivosti. EÚ podporila regeneráciu 843 sídel a verejných priestranstiev. Z európskych prostriedkov sa postavilo 26 priemyselných parkov a poskytla priama podpora pre vyše 572 malých a stredných podnikov.

Podpora smerovala aj pre 116 vedeckých inštitúcií. “EÚ dala výrazný impulz cestovnému ruchu, podporilo sa takmer 500 zariadení. Tieto investície pomáhajú zvýšiť atraktivitu regiónov, zvýšiť príjmy z cestovného ruchu a vytvoriť nové pracovné miesta,” dodal Králik.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Európsky rozpočet by po roku 2020 nemal klesať

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je dôležité, aby …