Biznis so starými domami. Ukrajinci sa sťahujú na Slovensko, obyvatelia sa boja

snina
PHOTO: Flickr.

V obci Jalová (okres Snina) na východe Slovenska začali Ukrajinci kupovať staré domy blízko hranice. Dôvodom je ich nízka cena. Niektorí Slováci majú z nových prisťahovalcov obavy. Myslia si, že ich chcú využiť na to, aby sa dostali do Európskej únie.

Občianstvo na dosah ruky

“Pre Ukrajincov sú domy lacnejšie. Ceny sa pohybujú v priemere okolo 10-tisíc EUR,” hovorí starostka obce Ubľa Nadežda Sirková.

Obyvatelia zakarpatskej oblasti pátrajú po svojich slovenských predkoch, aby mohli požiadať o štatút zahraničného Slováka. V prípade, že získajú osvedčenie, občianstvo majú na dosah.

Manželstvo či prínos pre krajinu

“Touto cestou sa chcú dostať do únie a využívať všetky práva,” myslí si jeden z miestnych. Občianstvo môžu Ukrajinci získať prostredníctvom manželstva so Slovákom či Slovenkou, ale aj zásluhou za prínos pre krajinu v oblasti kultúry či vedy.

“K 31. marcu tohto roka bolo štátnym príslušníkom Ukrajiny povolených 6 441 platných pobytov na území Slovenska. Z toho 3 660 prechodných, 2 741 trvalých a 40 tolerovaných,” 
potvrdil Michal Slivka z prešovskej polície.

Viac..  Manželstvá a partnerstvá osôb rovnakého pohlavia by sa mali uznávať v celej EÚ

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …