lajčák
Miroslav Lajčák (vľavo), minister zahraničných vecí SR

Lajčák je znepokojený pre udalosti v Odese

lajčák
Miroslav Lajčák (vľavo), minister zahraničných vecí SR. PHOTO: Flickr.

BRATISLAVA – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák reaguje so znepokojením na udalosti v Odese, kde v piatok 2. mája došlo k násilnostiam, ktoré si vyžiadali straty na životoch.

Politické otázky riešme politicky

“Obrazy nezmyselného krviprelievania na odeských uliciach ma napĺňajú hlbokým smútkom. Silová konfrontácia, nenávisť ústiaca do ozbrojených stretov nič nevyrieši. Som presvedčený, že iba mierové spolunažívanie založené na zásadách rovného a rovnakého zaobchádzania so všetkými v jednotnom a demokratickom štáte je cestou k budúcnosti Ukrajiny. Politické otázky musia byť riešené politickými prostriedkami, nie násilím na uliciach,” uviedol minister Lajčák.

Podľa neho jedinou cestou k stabilizácii situácie je uvoľnenie napätia a využitie potenciálu Ženevských rokovaní zo 17. apríla 2014, kde sa Ukrajina, Ruská federácia, USA a Európska únia zhodli na potrebe krokov, ktoré by mohli priviesť k upokojeniu situácie ako na Ukrajine aj v širšom regióne.

Vinníci musia byť potrestaní

“Vyzývam preto všetky strany, aby obnovili mier a poriadok na uliciach tohto krásneho mesta, a aby piatkové udalosti boli riadne prešetrené a vinníci potrestaní,“ dodal šéf slovenskej diplomacie.

Viac..  Europoslanec Jurzyca: Slovensku sa z hľadiska kvantity dlhodobo nedarí využívať európske prostriedky

Podľa najnovších informácií z agentúry Reuters najmenej 42 ľudí prišlo o život pri piatkovom požiari budovy v centre ukrajinského mesta Odesa. Podľa vlády sa väčšina udusila dymom, niektorí vyskočili z okien. Podľa dostupných informácií sa budova zapálila pri potýčke prívržencov vlády v Kyjeve s protivládnymi demonštrantami, počas ktorej obe strany po sebe hádzali zápalné fľaše.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

reduta

Podujatia v Redute končia, predsedníctvo pokračuje

BRATISLAVA / Podujatia v Redute spojené s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie končia. Predsedníctvo …