EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Sulík žaluje v Bruseli: Vykrádame eurofondy!
sulík
Richard Sulík. PHOTO: SaS.

Sulík žaluje v Bruseli: Vykrádame eurofondy!

sulík
Richard Sulík. PHOTO: SaS.

BRATISLAVA – Richard Sulík, predseda strany SaS, podal štyri podnety na európsky kontrolný úrad OLAF. Vo všetkých prípadoch ide o podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými peniazmi pri kúpe strojov a zariadení pre podnikateľov na Slovensku.

Sulík: Rozkrádanie na Slovensku normou

“V jednom prípade ide už o medializované informácie o nákupe obrábacích strojov na výrobu rakiev. Podklady o zvyšných troch prípadoch sme získali od ľudí, ktorí si tieto obrovské predraženia všimli, keďže pracujú v príbuznej oblasti,” povedal Sulík.

Napríklad v prípade projektu modernizácie a rozšírenia výroby nábytku v spoločnosti T. zo Žiliny ide podľa strany SaS o nenávratný finančný príspevok z eurofondov vo výške 220 000 €. Súčasťou projektu je aj nákup širokopásmovej brúsky Optimat za 286 000 €.

Ako ďalej uvádza strana SaS, podľa ponuky od nemeckého výrobcu sa dá tento stroj kúpiť zhruba za 86 000 € bez DPH. “Nečudujem sa, že keď európski audítori našli takéto a podobné ´delikatesy´, teraz hrozia Slovensku zastavením vyplácania eurofondov. Existujú totiž vážne podozrenia, že takéto bezbrehé rozkrádanie sa už stalo na Slovensku normou,” skonštatoval Sulík.

Výhovorky na EÚ

SaS si podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám vyžiadala správu audítorov z jesene minulého roka. Ministerstvo financií ju však podľa vyjadrení strany SaS odmietlo sprístupniť s odôvodnením, že Európska únia informácie z nej pokladá za dôverné.

“Ficovej vláde sa teraz veľmi hodilo vyhovoriť sa na EÚ. Podľa mojich informácií je obsah správy doslova katastrofou. Len sa tým posilňujú naše indície, že okolo eurofondov sa vytvoril dômyselný systém korupčných provízií, ktorý nahlodáva nielen morálne zdravie spoločnosti, ale aj hospodársku súťaž a zdravé profilovanie slovenského priemyslu,” uviedol Sulík.

Viac..  Členské štáty musia vynaložiť viac prostriedkov na zlepšenie výberu DPH

Rozsah tunelovania eurofondov je podľa Sulíka taký veľký, že európski audítori musia konať, hoci pred voľbami do Európskeho parlamentu sa takéto zistenia nehodia ani Ficovej vláde, ani súčasnej bruselskej nomenklatúre. “Podnikatelia, ktorí sa takýmito praktikami cítia poškodení, už na ne sami poukazujú, takže ututlávať tieto tunely je čoraz ťažšie,” dodal Sulík.

Korupcia na najvyšších miestach

Eldorádo. Takto nazvala fungovanie našich eurofondov pred asi dvomi rokmi šéfka Európskeho sociálneho fondu. Po kontrole z Bruselu sme za katastrofálne chyby v euro projektoch museli vrátiť späť milióny eur. Nehovoriac o hanbe a trestných oznámeniach. Podľa odborníka pohybujúceho sa v tejto oblasti sa na tomto “podnikaní” slušne nabalilo mnoho ľudí, vrátane politikov.

Ak sa chcete dostať za vytúženú métu, musíte sa vzdať aspoň desiatich percent. “Tí, ktorí o tom nevedia, tak ľudia z týchto sietí si ich nájdu, ponúknu im svoje služby. Ten, kto chce žiadať eurofondy zistí, že v tejto krajine to bez toho nefunguje,” hovorí odborník na eurofondy Ján Rudolf.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O red

Odporúčame pozrieť

Grant určený pre podniky (aj s.r.o.), živnostníkov, slobodné povolania, ale aj neziskové organizácie a občianske združenia

Na čo môžete grant využiť? –          nákup strojov, techniky, náradia, pc, softvéru –          marketing –          …

  • Milan

    No fakt neviem, ako si to predstavujete. Tak keď ten stroj stojí 86 000 €, tak to určite naň potrebujú aspoň 220 000, hádam nebudú platiť úplatky členom schvaľovacej mašinérie z vlastného vrecka? 🙂

  • Vilo

    Nech sa pán Sulík v prvom rade pozrie svojim členom pod nechty! Strana SAS mala vo svojom volebnom programe predtým, ako sa dostala do parlamentu vytvorenie registra prijímateľov eurofondov ! prečo od toho upustila po tom 1/2 roku čo bola vo vláde ???? Pán Sulík už dnes iba manipuluje ľudí tak ako Fico, či Matovič! Keby naozaj tvrdo a nekompromisne bojoval proti rozkrádaniu eurofondov , tak by dlho na svojom predsedníckom kresle v SAS nesedel !!!