EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Poznáte kamarátovu babičku? Pozvite ju osláviť Deň solidarity

Poznáte kamarátovu babičku? Pozvite ju osláviť Deň solidarity

babička
PHOTO: Ilustračné Flickr.

“Skupina ľudí nad 50 rokov, ktorá pre vstup Slovenska do Európskej únie obetovala najviac, je dnes najohrozenejšia. Podporovali našu integráciu a podporovali reformy”, povedal   europoslanec Eduard Kukan.

Toto vyjadrenie súvisí s 29. aprílom, ktorý je Európskou komisiou vyhlásený za Európsky deň solidarity a spolupráce medzi generáciami. Od roku 2009 si v celej Európskej únii pripomíname prečo je dôležité podporiť vzájomnú solidaritu a rešpekt medzi generáciami.

Európsky deň solidarity zastrešuje Európska platforma AGE, ktorá združuje 165 organizácií ľudí nad 50 rokov. Slovenským členom AGE je Fórum pre pomoc starším.  Motto tejto organizácie znie: “Ľahšie nesie bremeno staroby ten, kto cíti úctu a lásku mladých”.

Medzigeneračná solidarita a spôsoby jej reálneho naplnenia sú zahrnuté aj v Plánoch EK na rok 2014 a sú aj súčasťou politík v programe Stratégie do roku 2020.

Viac..  Poľsko: Pre obete pedofílie vznikne nezávislá skupina, dostanú pomoc

Každoročne vznikajú aktivity, ktoré majú za cieľ spojiť mladých ľudí so staršou generáciou. Porozumenie je podľa EK možné dosiahnuť len organizovaním častých vzájomných stretnutí. Rozhovormi a spoznávaním môže mladý človek pochopiť, že ho aj staršia generácia môže ešte niečomu naučiť. “Seniori dnes nemajú aj v slovenskej spoločnosti, také postavenie, aké si zaslúžia. Tento deň nám pripomína, že seniori a ich skúsenosti nepatria do starého železa”, dodáva Kukan. Vytvoriť podmienky a zorganizovať programy, ktoré by tieto zámery podporili je úlohou miestnych samospráv.

O tkl

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Stanovisko slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane k Smernici o autorskom práve na Jednotnom digitálnom trhu

Záleží nám na tom, aby nové technológie slúžili ľuďom a vytvárali priestor pre slobodnú výmenu názorov. …