Euro v apríli získalo voči doláru 0,8 %

euro a dolar
PHOTO: Flickr.

Víkendové komentáre predstaviteľov ECB ladené proti kvantitatívnemu uvoľňovaniu v eurozóne a pokles prebytočnej likvidity v eurozóne na najnižšiu úroveň od leta 2011. Tak to boli hlavné faktory, ktoré sa uplynulý pondelok ráno postarali o posilnenie eura z otváracej úrovne 1,3820 EURUSD na 1,3880 EURUSD. Spoločná mena eurozóny síce popoludní časť svojich ziskov odovzdala, no i tak zakončila obchodovanie v pluse a to na úrovni 1,3850 EURUSD.

“Najdôležitejším faktorom utorkového obchodovania ovplyvňujúcim vývoj kurzu eura voči doláru bolo zverejnenie predbežného cenového vývoja z Nemecka v mesiaci apríl,” hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Inflácia v Nemecku síce v porovnaní s marcom zrýchlila, no zaostala za očakávaniami, čo prehĺbilo špekulácie o potrebe zásahu zo stany ECB. Euro v reakcii na zverejnené dáta pokleslo voči doláru z rannej úrovne 1,3880 EURUSD na popoludňajších 1,3810 EURUSD.

V stredu euro posilnilo vďaka všeobecnejšiemu tlaku na dolár až na úroveň 1,3870 EURUSD. Za celý mesiac apríl tak euro voči doláru získalo 0,8 %. V okolí hladiny 1,3870 EURUSD sa spoločná mena eurozóny obchodovala aj vo štvrtok a v piatok dopoludnia.

Zverejnenie kľúčových mesačných dát z USA v podobe tvorby nových pracovných miest NFP však pozitívne prekvapilo a euro sa krátkodobo voči doláru porúčalo nadol na úroveň 1,3810 EURUSD. Svoje straty ale rýchlo vymazalo a v závere dňa sa jeho kurz dostal až na úroveň 1,3870 EURUSD.

Viac..  Eugen Jurzyca: Komisia by mala zverejniť plány obnovy tak, aby mohli členské štáty od seba odpisovať tie najlepšie nápady

Spomedzi mien nášho regiónu sa minulý týždeň darilo najmä maďarskému forintu, ktorý voči euru posilnil o 0,8 % aj napriek tomu, že tamojšia centrálna banka opäť znižovala úrokové sadzby. Forint sa tak v závere týždňa voči euru obchodoval na úrovni 307,70 EURHUF. Mierne posilnenie si minulý týždeň zaknihoval aj poľský zlotý, ktorý si voči euru polepšil o desatinu percenta na piatkovú úroveň 4,2050 EURPLN. Česká koruna bola opäť stabilná a voči euru sa obchodovala v okolí hladiny 27,450 EURCZK.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

znak eura a vlajky

Budúcnosť peňazí – digitálne euro?

ECB ako inštitúcia, ktorá chráni euro, poskytuje peniaze dvomi spôsobmi: vydávaním bankoviek a prevodom elektronických vkladov …