EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Euro v apríli získalo voči doláru 0,8 %

Euro v apríli získalo voči doláru 0,8 %

euro a dolar
PHOTO: Flickr.

Víkendové komentáre predstaviteľov ECB ladené proti kvantitatívnemu uvoľňovaniu v eurozóne a pokles prebytočnej likvidity v eurozóne na najnižšiu úroveň od leta 2011. Tak to boli hlavné faktory, ktoré sa uplynulý pondelok ráno postarali o posilnenie eura z otváracej úrovne 1,3820 EURUSD na 1,3880 EURUSD. Spoločná mena eurozóny síce popoludní časť svojich ziskov odovzdala, no i tak zakončila obchodovanie v pluse a to na úrovni 1,3850 EURUSD.

“Najdôležitejším faktorom utorkového obchodovania ovplyvňujúcim vývoj kurzu eura voči doláru bolo zverejnenie predbežného cenového vývoja z Nemecka v mesiaci apríl,” hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Inflácia v Nemecku síce v porovnaní s marcom zrýchlila, no zaostala za očakávaniami, čo prehĺbilo špekulácie o potrebe zásahu zo stany ECB. Euro v reakcii na zverejnené dáta pokleslo voči doláru z rannej úrovne 1,3880 EURUSD na popoludňajších 1,3810 EURUSD.

V stredu euro posilnilo vďaka všeobecnejšiemu tlaku na dolár až na úroveň 1,3870 EURUSD. Za celý mesiac apríl tak euro voči doláru získalo 0,8 %. V okolí hladiny 1,3870 EURUSD sa spoločná mena eurozóny obchodovala aj vo štvrtok a v piatok dopoludnia.

Viac..  Branislav Škripek: Je jasne preukázané, že rozdielna kvalita výrobkov nie je iba v potravinárstve

Zverejnenie kľúčových mesačných dát z USA v podobe tvorby nových pracovných miest NFP však pozitívne prekvapilo a euro sa krátkodobo voči doláru porúčalo nadol na úroveň 1,3810 EURUSD. Svoje straty ale rýchlo vymazalo a v závere dňa sa jeho kurz dostal až na úroveň 1,3870 EURUSD.

Spomedzi mien nášho regiónu sa minulý týždeň darilo najmä maďarskému forintu, ktorý voči euru posilnil o 0,8 % aj napriek tomu, že tamojšia centrálna banka opäť znižovala úrokové sadzby. Forint sa tak v závere týždňa voči euru obchodoval na úrovni 307,70 EURHUF. Mierne posilnenie si minulý týždeň zaknihoval aj poľský zlotý, ktorý si voči euru polepšil o desatinu percenta na piatkovú úroveň 4,2050 EURPLN. Česká koruna bola opäť stabilná a voči euru sa obchodovala v okolí hladiny 27,450 EURCZK.

O ram

Odporúčame pozrieť

manka

Vladimír Maňka: Euro je dnes najstabilnejšie aké kedy bolo aj vďaka záchrane Grécka

Videoblogy europoslancov, poslancov a analytikov nájdete TU http://bit.ly/videoblogy Zdieľaj článok na Facebooku Viac..  Róbert Ondrejcsák: …