EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Grécko plánuje znížiť svoj dlh. Ako zaplátajú 2,6 miliardovú dieru?

Grécko plánuje znížiť svoj dlh. Ako zaplátajú 2,6 miliardovú dieru?

grecky dlh
PHOTO: Flickr.

Súčasný takmer 180 % grécky dlh sa má do roku 2020 znížiť na 125 % HDP. Vo funkcii tak nezažijú napríklad riešenie problému, kde do roku 2015 zohnať ďalších 15 miliárd pre Grécko. Tento rok totiž Grékom končí pomoc z eurovalov, problémy však ostávajú a jedným z nich je 2,6 miliardová diera v roku 2014 a 12,3 miliardová diera v roku 2015.

Časť sa možno podarí zaplátať cez trh, časť vďaka očakávaným nižším potrebám miestnych bánk na kapitál z verejných zdrojov. Ale či sa podarí krajine vyhnúť ďalšiemu záchrannému balíku, na to by svoje odstupné vsadil máloktorý poslanec.

Plány Komisie sú ako vždy veľkolepé, súčasný takmer 180 % grécky dlh sa má do roku 2020 znížiť na 125 % HDP, a do roku 2022 na 112 %. Dúfajme, dlžia to totiž aj nám. Grécka vláda už oficiálne požiadala o diskusiu ohľadom možného zníženia (rozumej čiastočného odpustenia) dlhu. Popritom predstavili plán na oživenie ekonomiky, ktorý prekvapujúco obsahuje aj zníženie daní a väčšiu flexibilitu pracovného trhu. Od začiatku krízy zažili cez 20 000 demonštrácii (6266 v Aténach), číslo asi ešte porastie.

Viac..  Richard Sulík: Nemali by sme chrániť životné prostredie viac, ako sme sa dohodli

Minulý týždeň po Aténach oslávil návrat na dlhopisový trh po troch rokoch aj Lisabon. Portugalci predali 750 miliónov eur dlhu v desaťročných dlhopisoch za smiešnych 3,58 %. Slovensko je niekde okolo 2,5 %. Minuloročný deficit portugalských verejných financií bol bez pomoci bankám 4,5 % HDP, pričom cieľ bol 5,5 %.

Aj Francúzsko má plán ekonomických reforiem obsahujúci sekanie výdavkov a znižovanie daní. Vláda si už pod vedením nového premiéra otestovala jeho popularitu predbežným hlasovaním v dolnej snemovni. Tam prešiel, s rozdielom 33 hlasov. No neúčasť 41 socialistov na hlasovaní naznačila, že zase tak hladko to nepôjde.

V Holandsku sú tiež reformné nálady, ale na európskej úrovni. V krajine sa rozbieha kampaň volajúca po referende pri každom rozhodovaní o presune právomocí z národnej úrovne do Bruselu.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

euro

Pre euroval na Slovensku padla vláda. Záchranný program EÚ má sedem rokov

BRATISLAVA / Sprevádzal ho pád vlády Ivety Radičovej a veľké otrasy v celej eurozóne. Pred siedmymi …