Moldavčania po novom cestujú do Únie bez víz


Víza
Víza. PHOTO: Flickr.

Rozhodla o tom Komisia, ktorá po rokovaniach s predstaviteľmi krajiny navrhla povoliť všetkým obyvateľom voľný vstup do zóny Šengenu.

Toto zrušenie sa vťahuje na krátkodobé víza, teda do šiestich mesiacov. Cestujúci tiež musia vlastniť biometrický pas. K tomu, aby sa Moldavsku otvorili hranice Únie, musel štát reformovať ministerstvo vnútra. Zmodernizoval pohraničnú políciu a pristúpil k spolupráci s členskými štátmi v trestnoprávnych záležitostiach. Tiež vytvoril vzťah s medzinárodnou políciou a prijal európsky rámec na Spoluprácu s Ukrajinou v oblasti hraničnej správy.

Švédska eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová pochválila, že návrh prešiel a vstúpil do platnosti. „Som veľmi spokojná, že bezvízové cestovanie sa pre Moldavčanov stalo skutočnosťou.” Únia o tomto začala rokovať s Kišiňovom v júni 2010. Komisárka Malmströmová vníma tento čin ako posilnenie podnikania, spoločenských a kultúrnych väzieb medzi Úniou a Moldavskom. “Musím vzdať hold moldavským predstaviteľom, ktorí pokračujú v snahách. Demonštrujú, že s rozhodnou a usilovnou prácou môžu byť prijaté nevyhnutné reformy, ktoré Úniu presvedčili zrušiť Moldavsku vízové požiadavky,“ dodala.

Viac..  Väčšina európskych vôd na kúpanie spĺňa najprísnejšie kvalitatívne normy

Únia takto chcela podporiť rozvoj moldavskej ekonomiky, ale aj spoločenských, kultúrnych a iných vzťahov. Z moldavskej strany bolo ročne podaných približne 52 000 žiadostí o vydanie krátkodobého víza.

O mve

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: Miesto Ukrajiny a Moldavska je v Európskej únii

Lídri štátov EÚ na samite v Bruseli udelili Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín na …