NATO chce na Ukrajine rozmiestniť svoje jednotky

NATO
PHOTO: Flickr.

Severoatlantická aliancia zvažuje trvalú prítomnosť na Ukrajine. Americký generál Philip Breedlove zdôraznil, že všetky kroky, ktoré NATO podniká, sú zamerané na podporu východných členov a partnerov aliancie.

Na východ

Severoatlantická aliancia bude musieť zvážiť trvalé rozmiestnenie svojich jednotiek vo východnej Európe v reakcii na zvyšujúce sa napätie medzi Ruskom a Ukrajinou. Vrchný veliteľ síl NATO v Európe, americký generál Philip Breedlove to povedal novinárom v utorok počas návštevy Kanady. Ešte pred septembrovým summitom aliancie by sa touto otázkou mali zaoberať vojenskí velitelia, ministri obrany ako aj šéfovia diplomacií členských krajín.

“Musíme zhodnotiť našu pripravenosť a následne aj rozmiestnenie síl, ktoré by boli schopné reagovať na novú situáciu, akú sme videli na Kryme a teraz aj na východnej Ukrajine,” vyhlásil generál. Breedlove zdôraznil, že všetky kroky, ktoré NATO podniká, sú zamerané na podporu východných členov a partnerov aliancie. “Ide o podporu našich spojencov, nie o provokáciu Ruska,” povedal s tým, že všetky opatrenia majú obranný charakter.

Breedlove tiež ubezpečiť, že súčasné strategické zameranie Spojených štátov na Áziu nemá vplyv na plnenie záväzkov USA voči NATO ani na kolektívnu bezpečnosť členov aliancie. Priznal však, že počet amerických vojakov v Európe sa za posledných 20 rokov znížil až o tri štvrtiny. Washington však vo svetle posledných udalostí podľa neho zváži posilnenie svoje vojenskej prítomnosti v Európe.

Viac..  Manželstvá a partnerstvá osôb rovnakého pohlavia by sa mali uznávať v celej EÚ

Vojaci v Poľsku

Na územia Poľska vstúpili v utorok americkí vojaci! A ich príchod vystrašil viacerých obyvateľov krajiny. Podľa oficiálnych informácií by sa Američania mali zúčastniť na cvičení NATO spolu s vojakmi z Poľska a Kanady.

“Budú tu vysadení vojaci z dvoch lietadiel, z americkej C17 a kanadskej C140. Dohromady by ich malo byť okolo 100,” povedal Marcin Gil z Ozbrojených síl poľskej republiky.

Oficiálne informácie pritom tvrdia, že má ísť iba o spoločné cvičenie poľských, amerických a kanadských ozbrojených síl. So situáciou na Ukrajine to vraj nemá nič spoločné. “Tieto cvičenia boli naplánované už 3-4 mesiace. Ešte predtým, než sa vôbec nejaký konflikt na Ukrajine stal,” tvrdí Grzegorz Sabiniewicz, príslušník americkej armády.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

EU NATO

M. Klus: Slovensko sa zachová zodpovedne, pokiaľ ide o solidaritu spojencov NATO v Afganistane

„Dnes je viac ako inokedy potrebná spolupráca, koordinácia a vzájomná pomoc členských krajín Severoatlantickej aliancie …