EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / INESS: Najlepšiu známku za program pred eurovoľbami dostala SaS. Pozrite si rebríček

INESS: Najlepšiu známku za program pred eurovoľbami dostala SaS. Pozrite si rebríček

Európsky parlament
Európsky parlament. PHOTO: Flickr.

INESS hodnotil programy najväčších politických strán vo voľbách do Európskeho parlamentu. 

V sobotu 24. mája čakajú Európsku úniu voľby do Európskeho parlamentu. Tieto voľby nie sú medzi občanmi členských štátov príliš populárne a ich účasť na hlasovaní neustále klesá. Na Slovensku majú však až výnimočne nízku popularitu a účasti oprávnených voličov [16,97 % (2004) resp. 19,64 % (2009)] sú zároveň najnižšou zaznamenanou účasťou v histórii celej EÚ.

Pokúsili sme sa zhodnotiť volebné programy najväčších slovenských politických strán. Našli sme pritom zásadné rozdiely v prístupe, od komplexných prepracovaných programov až po neexistujúce programy. Napriek tomu, že sa Európska únia zrejme nachádza na dejinnej križovatke, keď sa bude rozhodovať o možnom vytvorení centralizovanejšej formy únie a presune mnohých nových kompetencií do Bruselu.

Známkovali sme ako v škole (1 – najlepšie, 5 – najhoršie).

 

SMER-SD známka: 5

Napriek dôslednému prehľadaniu webovej stránky najsilnejšej politickej strany sme žiaden volebný program nenašli. Na stránke sa nachádza len menný zoznam kandidátov. Použili sme preto dva roky starý program z domácich parlamentných volieb v roku 2012. Strana v ňom hovorí o potrebe „posilnenia postavenia Slovenska“ a „ukotvenia v Únii“.

Dozvieme sa, že strana sa zameria na „Realizáciu vedomostne sociálneho trhového hospodárstva“, či „Analýzu doterajších skúseností nášho pôsobenia v EÚ, praktickú podobu jej kohéznej politiky a politiky sociálnej a regionálnej súdržnosti.“ Čo to znamená v praxi netušia asi ani autori programu. K témam ako banková únia, euroval, reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky, dane z finančných transakcií, rozširovanie EÚ či použitie európskeho rozpočtu nenájdeme nič.

+

žiadny program

 

KDH známka: 2-

Do volieb predstavila samostatnú stránku. Okrem prezentácie kandidátov (kde dominuje prísľub obhajovať tradičný koncept rodiny) tu nájdeme aj program. KDH sa obáva prenesenia nákladov na naše banky v súčasnom navrhovanom modeli bankovej únie. Podporuje euroval, ale jeho stratégiou by mal byť návrat už poskytnutých zdrojov.

Viac..  Jana Kiššová: Ako to bude s tými platmi v jadre Európskej únie?

Objavujú sa témy ako znižovanie byrokracie, podpora štrukturálnych fondov (technologické centrá, venture fondy) a Európskeho sociálneho fondu (daňovo odvodové úľavy pre rizikové skupiny), či problematika Rómov na európskej úrovni. Objavujú sa tu však aj témy, ktoré sú na úrovni EÚ ťažko presaditeľné (plán na „Tretí groš“).

+ relatívne konkrétne body v oblasti využitia európskych zdrojov

program skôr predstavuje kroky v domácej politike s využitím európskych zdrojov, s výnimkou rodinnej politiky chýba konkrétnejší názor na celoeurópske strategické otázky

SDKÚ – DS známka: 3

Webu ešte stále dominuje program z volieb 2012, po krátkom boji ale nachádzame aj trojstránkový programček do európskych volieb. Vyvesený bol koncom apríla a 230 návštev naznačuje, že ľudia si ho pozrú skôr náhodne. Okrem povinnej jazdy ako menej byrokracie, zvyšovanie konkurencieschopnosti a zodpovedné hospodárenie pre stabilné euro sú tu primiešané aj domáce témy (nižšia daňovo-odvodová záťaž pre mladých).

Za pochvalu stojí pomerne jasné „nie“ daňovej harmonizácii a podpora daňovej suverenity. Z celoeurópskych tém je spomenuté ešte dokončenie digitálneho trhu, podpora členstva nových krajín, trhové a investičné partnerstvo s USA a zachovanie vodných zdrojov pod kontrolou štátu.

+ názor na daňovú suverenitu

príliš heslovitý program bez hĺbky

 

Obyčajní Ľudia a Nezávislé Osobnosti známka: 2-

O ram

Odporúčame pozrieť

zbrane

EÚ chce zlepšiť povedomie verejnosti o vývoze zbraní

V blízkosti EÚ zúria konflikty, ktorých eskalácia by znamenala nebezpečenstvo i pre nás. Európsky parlament …