EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslanec Mikolášik: Keby nebolo mňa, Slovensko výnimku na čerpanie eurofondov nedostane
mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO © European Union

Europoslanec Mikolášik: Keby nebolo mňa, Slovensko výnimku na čerpanie eurofondov nedostane

mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO © European Union

V Európskom parlamente pôsobíte už druhé funkčné obdobie. Ako by ste zhodnotili prácu uplynulých piatich rokov?

Konkrétne môžem povedať čo som urobil a na čo som hrdý. Málo sa o tom vie, málo sa o tom píše. Vo Výbore pre regionálny rozvoj som bol práve ja, ktorý rozhodujúcim spôsobom spôsobil to, že Slovensko bude mať výnimku. Iba dve krajiny, Slovensko a Rumunsko, budú môcť o jeden rok dlhšie čerpať eurofondy. Z 11,5 mld. eur sme zatiaľ vyčerpali len polovičku a týmto predĺžením si dovolím odhadnúť, že 200-300 mil. eur bude pre Slovensko zachránených. Ide o veľké peniaze pre našich starostov, primátorov, pre tých, ktorí si nestačili svoj projekt podať a úspešne nechať prefinancovať s európskych peňazí. Taktiež som mal strategickú správu o práve čerpaní všetkých členských štátov. Porovnával som ich, bolo to veľmi dobre prijaté a na konci sa z toho urobili závery.

Pracujem vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Tu by som napríklad spomenul, že som bol viackrát aj hlavným spravodajcom. Bol som spravodajcom k správe, ktorá sa týkala zvýšenia počtu alebo dostupnosti orgánov určených na transplantáciu. V tejto chvíli ako sa rozprávame až 60 000 ľudí v Európe čaká na transplantáciu srdca, pľúc, pečene alebo obličiek. Ak ju nedostanú do konca týždňa, tak zomrú. Znamená to, že touto direktívou, ktorá sa už uplatňuje v praxi, sú tisíce ľudí zachránených. Som veľmi spokojný, že práve táto direktíva, ktorá navždy ponesie moje meno pomôže kvalite života a zdraviu občanov, aj zo Slovenska. Navyše sme posilnili aj cezhraničnú výmenu týchto orgánov, je to správny systém. Keď tridsať ročný človek, ktorý potrebuje srdce a dostane ho, tak žije ďalších tridsať alebo štyridsať rokov, môže sa oženiť, môže mať deti, môže žiť plnohodnotný život.

Ďalšou vecou, ktorá sa mi podarila presadiť bola, aby sa mohli nechať občania liečiť aj v zahraničí. Ide o vzájomné uznávanie tohto práva, medzi jednotlivými členskými krajinami. Každý človek sa dnes môže nechať operovať v Paríži alebo si nechať operovať bedrový kĺb v Berlíne. Pokiaľ si o to včas zažiada, potom ide o komunikáciu medzi jeho poisťovňou a príslušnou inštitúciou, kde prebehne operácia. Je to ďalší krok vpred.

Viac..  Veronika Remišová: Šírenie klamlivých a zavádzajúcich informácií o EÚ zo strany politikov je nezodpovedné

Musím pripomenúť, že našou spoločnou činnosťou, všetkých slovenských europoslancov, sme zariadili dvojnásobok peňazí, ktoré sme mali dostať na odstávku jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Zatiaľ som nezaregistroval nespokojnosť občanov v oblasti Bohuníc a Trnavy. Ľudia tu žijú pokojne, pretože máme dostatok peňazí, aby sa prekvalifikovali na iný druh práce. Napríklad aby začali podnikať, založili si malý alebo stredný podnik. Aby neostali závislí len na zavierajúcej sa jadrovej elektrárni.

V neposlednom rade som si všímal tému ľudských práv. Ako lekár som spolupredsedom pracovnej skupiny pre bioetiku. Patrí to medzi veľké úspechy, akéhokoľvek slovenského europoslanca. Diskutujeme o mnohých veciach, ktoré sa dejú v oblasti vedy, výskumu, biológie a pokroku. Keď hovoríme o niektorých vedeckých pokrokoch na pôde Európskeho parlamentu snažím sa moju vzdelanosť posúvať aj kolegom, Nemcom, Francúzom, Španielom, Švédom, ktorí sú napríklad učiteľka, inžinier alebo právnik a mnohokrát ani netušia, o čom hlasujú. Dávam tomu vedecký a morálny rozmer.

Máme len pár týždňov do eurovolieb. Posledné plenárne zasadnutie sa skončilo, čo budete robiť teraz?

Ja som poslanec, ktorý chodí do regiónov medzi občanov. Robil som to celých päť rokov. Raz som bol v Kežmarku, raz v Prešove, raz v Námestove, inokedy v Trnave, či v Banskej Bystrici alebo v ďalších regiónoch. Každý piatok som si robil tzv. poslanecké výjazdy. Teraz budem mať možnosť s občanmi intenzívnejšie hovoriť. Počúvam, čo ich trápi a ich trápenia sú aj mojimi trápeniami. Od toho je slovo poslanec, ľudia cezo mňa na pôdu Európskeho parlamentu prenášajú svoje potreby a túžby. Kľúčové slová, ktoré mám v hlave, keď sem idem pracovať sú zamestnanosť a životná úroveň. Nie som hluchý ani v prípade,  keď občania hovoria, a to všade kde chodím, že napríklad pre nich ľudská rodina je prirodzená rodina. Prenášam ich názor a zastupujem ich, pretože na pôde Európskeho parlamentu je zastupiteľská demokracia. Moji voliči si takisto neželajú, aby s ľudským životom hocikto hocijako zaobchádzal. Neželajú si, aby raz na Slovensku platila eutanázia. Aj to tu prezentujem a chránim život od svojho začiatku až po prirodzený koniec.

Aktuálna téma volieb. Ak Vás občania zvolia, budete pokračovať v témach, ktoré ste spomenuli a sú rozbehnuté?

O dub

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec

Europoslanec Štefanec: Prekážkou lepšieho vzdelávania o EÚ je často byrokracia

Poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (EĽS) sa v piatok stretol s ministrom školstva SR Jurajom Draxlerom vo …