Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg. PHOTO: © European Union- EP.

Koniec parlamentným kšeftom? Už aj menšie štáty Únie ťahajú nitkami európskej moci

Európsky parlament
Európsky parlament, Štrasburg.
PHOTO: © European Union, 2014

Význam slov “malý štát” bol prehodnotený a podľa nových pravidiel pri hlasovaní v EP naberá inú váhu. Prechádzame na systém tzv. “dvojitej väčšiny”. Na jej dosiahnutie bude potrebný súhlas väčšiny štátov a tie musia predstavovať aspoň 65 % obyvateľov Únie.  

Doteraz malé štáty Európskej únie (EÚ) pomyselne ťahali pri rozhodovaní za kratší koniec. Počet hlasov v EP bol pomerný k počtu obyvateľov krajiny, čo veľké štáty zvýhodňovalo. Jeden poslanec Nemecka zastupoval omnoho väčší počet obyvateľov ako iný, ktorý prišiel z krajiny s menším počtom obyvateľov.

Rozhodovací proces bol komplikovaný a pre malú krajinu bolo najdôležitejšie dobre si vybrať, o čo chce bojovať. Spôsobom na získanie konkrétnej podpory od veľkého štátu bolo “kšeftovanie”. Vymeniť podporu za podporu pri menej dôležitom rozhodovaní.

Viac..  Šimečka: Včerajšie hlasovanie je zlou vizitkou pre vládu, na Slovensku máme dostatok kvalifikovaných audítorok a audítorov

Pre viac informácií si pozrite priložené video:  

O tkl

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europoslanci požadujú pokračovanie v podpore Ukrajiny a opatrenia proti rastúcim cenám

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas diskusie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej …

Consent choices