Janukovyč prehovoril: Chyby som urobil aj ja

Janukovyč
Zvrhnutý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. PHOTO: Flickr.

Dramatickú situáciu na Ukrajine po dlhšej dobe komentoval zo svojho ruského exilu zvrhnutý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Obvinil svojich nástupcov v Kyjeve zo zavraždenia viac než 300 ľudí a označil ich za krvavú juntu. V prehlásení, ktoré z Rostova nad Donom rozšírila ruská tlačová agentúra ITAR-TASS, Janukovyč váhavo priznáva aj svoje strategické chyby.

Priznávam svoje chyby

Exprezident napísal, že absolútna väčšina obyvateľov východoukrajinského Donbasu hlasovala v nedeľnom referende o samostatnosti, pretože pohár trpezlivosti ľudí už pretiekol. “Odhlasujú akúkoľvek inú podobu štátneho zriadenia, len aby sa zbavili tej, ktorá môže beztrestne svojich odporcov označiť za teroristov a rovnako beztrestne ich môže aj vraždiť,” napísal Janukovyč. “Kyjevská krvavá junta” má podľa neho na svedomí životy viac než 300 ľudí.

“Môžem teraz priznať nejaké svoje strategické chyby, ale som hlboko presvedčený o tom, že žiadna moc, kariéra ani peniaze nemajú cenu ľudského života,” uviedol Janukovyč. “Celý svet videl, koľko ľudí prišlo hlasovať v referende. Môžete jeho výsledky ignorovať, ale musíte priznať, že vediete vojnu proti vlastnému národu,” odkázal do Kyjeva.

Vplyv už stratil

Exprezident vyzval ukrajinskú vládu, aby z východu krajiny okamžite stiahla “armádu a žoldnierov” a zastavila vlnu násilia a teroru. “Všetko, čo s krajinou robíte, majú občania každý deň pred očami. Bodom, za ktorým už niet návratu, ste už prešli,” konštatoval.

Viac..  Represie v Bielorusku sa musia skončiť, krajine sme ochotní pomôcť, povedal Borrell

Janukovyč bol nútený utiecť z krajiny vo februári po vlne protivládnych demonštrácií, vyvolaných jeho neochotou podpísať dohodu o zblížení Ukrajiny s Európskou úniou. Uchýlil sa do Rostova nad Donom, ktorý leží vzdušnou čiarou necelých sto kilometrov od Doneckej a Luhanskej oblasti.

Janukovyč sa stále považuje za legitimného prezidenta Ukrajiny, rovnako stanovisko zastáva i Moskva. Kremeľ je presvedčený, že reálnou politickú moc bývalý prezident už stratil a vplyv na situáciu vo svojej krajine nemá.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Avatar

Odporúčame pozrieť

Korcok

Aké sú očakávania Washingtonu od slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a splnomocnenec vlády SR pre slovenské predsedníctvo …